Hapësire reklamuese

Çështjet kryesore

ARKIVA

“S’jam këtu se më ka ndihmuar njeri”, Ahmataj i qetë pas fitores në derbi: Nuk ndjehem i rrezikuar si trajner

Shkruar nga NEWSPORT
“S’jam këtu se më ka ndihmuar njeri”, Ahmataj i

Tirana ka fituar 2 me 3 derbin me Dinamon në stadiumin “Niko Dovana”.  Bardheblutë arritën një përmbysje të çmendur në pjesën e dytë. Deri në minutën e 57’ rezultati ishte 2 me 0 në favorin e Dinamos.

Më pas Hoxhallari dhe Deliu barazuan brenda 2 minutave. Për përmbysjen mendoi Latifi me penallti në minutën e 81’. Në përfundim të ndeshjes foli për mikrofonin e MCN trajneri i Tiranës Julian Ahmataj.

Prononcimi:

Ishte ndeshja e parë dhe duhet ta fillonim mbarë. Ndikon presioni i rezultatit në performancë. Nga individët nuk u interpretua mirë në pësimin e golit. Ishim duke mbajtur kundërshtarin në presion, ia arritëm shumë mirë pavarësisht 2 aksidenteve gjatë lojës. Duhet të punojmë.

Çfarë të shqetëson te skuadra përtej fitores që u duk se ka përmirësime në mbrojtje po ka gabime?

Dhe kjo periudhë e shkëputjes nuk na ka ndikuar pozitivisht te ritmi i lojtarëve. Mungesa e ndeshjeve jep ftohje në aspekt të shpërqëndrimit. Do i rikuperojmë si probleme në të ardhmen.

Në cilin repart kjo skuadër ka nevojë për punë?

Ne kemi shumë lojtarë me cilësi që nuk janë në 100 përqind. Pavarësisht se po shkojnë te goli. Kur të përmirësohen, do shkojnë më lart. Dhanë një marsh më shumë. Të luash ndeshje në sulm, ta mbash në presion duhet të harxhosh shumë energji. Tregon që kemi potencial për të ecur na duhet qetësi dhe punë. Të jemi të qetë që të ecim përpara.

8 gola, të bezdis që përflitet se Tirana mund të ndryshojë trajnerin?

Pano, deri këtu ku unë jam nuk kam arritur se më ka ndihmuar njeri. Kam arritur me punë, nuk kam njeri që më ka suportuar. E meritoj me aftësi këtë vend. Nuk i frikësohem kësaj gjëje. Më ka shqetësuar vetëm stabiliteti në fushën e lojës. Besoj është kohë e mjaftueshme që me skuadrën e kemi ezauruar këtë diskutim.

Tirana ka projektuar afrim të ri apo do vazhdojë me këtë kontigjent?

Afrimet e janarit janë me pikatore. Kundërshtari ka bërë dhe përsëri, nuk mendoj ka prurje të mirë në janar. Kemi parë pista po do bëhet nëse mendojmë se na plotësojnë ato gjëra që duhen. Nuk do marrim lojtarë vetëm se është hap merkato. Kemi përdorur lojtarë të akademisë, që kemi vite që punojmë dhe ka brez të artë për të ardhmen. Do dalë në pah duke i dhënë hapësira në vazhdim. Duhet të jemi të kujdesshëm se duke qenë pa masë të jep deficite në lojë.

Patrick kur kthehet?

Është bashkuar këtë javë me skuadrën në stërvitje. I duhen dhe 2 javë sepse nuk është në gjendje optimale. E kemi si blerje Patrick, është plotësues i pjesës që duam.

 

 

Poll

Lexo gjithashtu

Superiore - Ndeshjet

Kategoria Superiore

Itali - Serie A

Spanjë - La Liga

Angli - Premier League

Gjermani - Bundesliga