Hapësire reklamuese

Çështjet kryesore

ARKIVA

Qeveria përjashton futbollin shqiptar, nuk jep asnjë kacidhe për FSHF-në

Shkruar nga NEWSPORT

Qeveria shpalli pak ditë më parë buxhetin e vitit 2023 për sportin. Ministria e Arsimit dhe Sportit ka përcaktuar se 1 miliardë e 494 milionë lekë të vjetër do shpërndahen te 17 federatat e shumësportëshit në Shqipëri.

Kjo shumë është shpërndarë sipas formulës së pikëzimit që vitet e fundit është aplikuar nga ministria. Një formulë e cila ka sjellë jo pak debate teksa kampionia e Europës, Luiza Gega ka reaguar për uljen e bushetit të Federatës së Atletikës.

Mirëpo, përsa i përket Federatës së Futbollit, ministria nuk ka akorduar asnjë shumë parash duke lënë Federatën e sportit më të ndjekur në vend pa asnjë kacidhe. Në listën e mëposhtme mund të shihni ndarjen e buxhetit për secilën Federatë.

[caption id="attachment_680778" align="alignnone" width="695"] Lista e ndarjes se buxhetit te vitit 2023 per Federatat e sporteve ne Shqiperi[/caption]

Poll

Lexo gjithashtu

Superiore - Ndeshjet

Kategoria Superiore

Itali - Serie A

Spanjë - La Liga

Angli - Premier League

Gjermani - Bundesliga