Hapësire reklamuese

Çështjet kryesore

ARKIVA

ZYRTARE/ FIFA ndryshon formatin e Botërorit, mundësi e mirë për Shqipërinë

Shkruar nga NEWSPORT
ZYRTARE/ FIFA ndryshon formatin e Botërorit, mundësi e mirë

Organi më i lartë i futbollit botëror FIFA ka miratuar formatin e ri që do të ketë Kupa e Botës. Nga Botërori 2026 do të jenë 48 kombëtare pjesëmarrëse në Kupën e Botës.

Botërori i ardhshëm do të zhvillohet në SHBA, Kanada dhe Meksikë dhe do të implementohet aty për herë të parë formati i ri. Gjithsej botërori do të ketë 104 ndeshje nga 64 që kishte deri më Katar 2022. Do të ketë 12 grupe nga 4 kombëtare. Gjithashtu nga grupet do të kalojë më tej dy kombëtaret e para në renditje dhe 8 skuadrat e treta më të mira.

Ky format i ri është një mundësi më shumë për kombëtaren tonë shqiptare për të qenë pjesë për herë të parë e kompeticonit më të rëndësishëm të futbollit.

Poll

Lexo gjithashtu

Superiore - Ndeshjet

Kategoria Superiore

Itali - Serie A

Spanjë - La Liga

Angli - Premier League

Gjermani - Bundesliga