Hapësire reklamuese

Çështjet kryesore

ARKIVA

ZYRTARE/ 14-të sezone si madrilen, REALI dhe BENZEMA ndajnë përfundimisht rrugët mes tyre

Shkruar nga NEWSPORT
ZYRTARE/ 14-të sezone si madrilen, REALI dhe BENZEMA ndajnë
Tashmë gjithçka është zyrtare. Real Madrid dhe Karim Benzema kanë vendosur të ndahen përfundimisht. Lajmin e ka bërë të ditur vetë klubi nëpërmjet një deklarate për shtyp, ku thekson se palët janë dakortësuar për t’i dhënë fund bashkëpunimit mes tyre. “Los Blancos” e falenderon sulmuesin për kontributin e dhënë. Francezi  ka mbajtur veshur për 14 sezone fanelën madrilenë, ndërsa ka fituar një sërë titujsh  me mbretërorët. Sfida e sotme me Athletico Bilbaon do të jetë e fundit për të. “Real Madrid CF dhe kapiteni ynë Karim Benzema kanë rënë dakord t’i japin fund periudhës së tij të shkëlqyer dhe të paharrueshme si lojtar për klubin tonë. Real Madrid dëshiron të tregojë mirënjohjen dhe gjithë dashurinë e tij për atë që është tashmë një nga legjendat tona më të mëdha. Karim Benzema erdhi në klubin tonë në vitin 2009, vetëm në moshën 21-vjeçare dhe ka qenë një lojtar themelor në këtë epokë të artë të historisë sonë. Gjatë katërmbëdhjetë sezoneve në të cilat ai ka mbrojtur mburojën dhe fanellën tonë, ai ka fituar 25 tituj, një numër rekord për Real Madridin: 5 Kupa Evropiane, 5 Kupa të Botës për Klube, 4 Superkupa Evropiane, 4 Liga, 3 Kupa të Mbretit dhe 4 Superkupa të Spanjës. Karim Benzema është Topi i Artë aktual dhe Lojtari i Vitit nga UEFA, si dhe është përfshirë në FIFA FIFPRO Eleven dhe fitues i Trofeut Pichichi 2022. Çmimet e marra pas një prej sezoneve më të jashtëzakonshme në historinë tonë, veçanërisht në Champions Liga e Ligës, në të cilën kapiteni ynë luajti në ndeshje të paharrueshme që ndihmuan Real Madridin të fitojë Kupën e Katërmbëdhjetë Evropiane në Paris, duke qenë golashënuesi më i mirë në këtë kompeticion me 15 gola. Karim Benzema është lojtari i pestë që ka veshur fanellën tonë më së shumti me 647 paraqitje dhe është golashënuesi i dytë i të gjitha kohërave për Real Madridin me 353 gola. Ai është gjithashtu golashënuesi i dytë i të gjitha kohërave i Real Madridit si në Ligë ashtu edhe në Kupën Evropiane. Dhe ai është gjithashtu golashënuesi i katërt në Champions League në historinë e kësaj gare dhe golashënuesi i katërt në historinë e Ligës. Karriera e Karim Benzemas në Real Madrid ka qenë shembull i sjelljes dhe profesionalizmit dhe ka përfaqësuar vlerat e klubit tonë. Karim Benzema ka fituar të drejtën për të vendosur të ardhmen e tij. Madridistët dhe të gjithë tifozët në mbarë botën kanë shijuar futbollin e tij magjik dhe unik, i cili e ka bërë atë një nga mitet e mëdha të klubit tonë dhe një nga legjendat e mëdha të futbollit botëror. Real Madridi është dhe do të jetë gjithmonë shtëpia e tij, dhe ai i uron atij dhe gjithë familjes së tij më të mirat në këtë fazë të re të jetës së tij. Të martën e ardhshme, më 6 qershor, në orën 12:00, në Real Madrid City do të zhvillohet një akt institucional nderimi dhe lamtumire për Karim Benzema, me praninë e presidentit tonë Florentino Pérez”, shkruan Klubi.
Poll

Lexo gjithashtu

Superiore - Ndeshjet

Kategoria Superiore

Itali - Serie A

Spanjë - La Liga

Angli - Premier League

Gjermani - Bundesliga