Hapësire reklamuese

Çështjet kryesore

ARKIVA

Vendi i parë në grup, fitorja ndaj Izraelit dhe Islandës “hap” rrugën drejt Euro 2024

Shkruar nga NEWSPORT
Vendi i parë në grup, fitorja ndaj Izraelit dhe Islandës

Shqipëria do të luajë 2 ndeshje vendimtare përballë Izraelit dhe Islandës ditën e sotme dhe të martën me 27 shtator. Ndaj Islandës do të jetë vendimtare vetëm nëse arrijmë të mundim Izraelin duke i marrë 3 pikët. Nëse marrim kryesimin e grupit atëherë shanset e Shqipërisë për një vend në Euro 2024 do të rriten shumë.

Kryesimi i grupit sjell direkt kualifikim në Play-Off, aty ku 4 vendet e para të grupeve në Ligën B do të ndeshen për të fituar një biletë për në Gjermani. Kjo është rruga e shkurtër drejt Euro 2024 por për Shqipërinë alternativat shtohen. Përfundimi i Nations League si fitues grupi sjell shanse të mëdha që Shqipëria të renditet në vazon e dytë për kualifikueset e Euro 2024. Vazo e dytë e bën Shqipërinë të përballet me skuadra më të dobta në letër duke rritur ndjeshëm shanset për kualifikim.

Poll

Lexo gjithashtu

Superiore - Ndeshjet

Kategoria Superiore

Itali - Serie A

Spanjë - La Liga

Angli - Premier League

Gjermani - Bundesliga