Hapësire reklamuese

Çështjet kryesore

ARKIVA

Sulmi ndaj gjyqtarit, Egnatia rrezikon dënimin e rëndë

Shkruar nga NEWSPORT
Sulmi ndaj gjyqtarit, Egnatia rrezikon dënimin e rëndë

Një episod jashtë kufijve të normales ndodhi ditën e djeshme në ndeshjen mes Egnatias dhe Teutës. Përballja përfundoi në “paqe” 1-1 por në minutën e 69’, një episod i pakëndshëm ndërpreu ndeshjen për 14 minuta.

Tifozët rrogozhinas, të pakënaqur me lojën e zhvilluar hodhën sende të forta në drejtim të pankinës së Teutës duke goditur edhe gjyqtarin e katërt. Komisioni i Disiplinës dhe Etikës në FSHF do të ketë në vëmendje këtë rast dhe sipas kodit, rrezikohet një dënim i rëndë.

NENI 65

  1. Gjatë veprimtarive futbollistike të organizuara nga FSHF… ndalohen sjelljet e mëposhtme:
  2. Mbajtja dhe përdorimi i fishekzjarrëve, flakadanëve, lëndëve piroteknike dhe sendeve të tjera të forta, të rrezikshme për jetën dhe shëndetin e pjesëmarrësve, si dhe armëve të të gjitha llojeve;
  3. sulmi fizik ndaj çdo pjesëmarrësi në ngjarjen sportive, qofshin pjesëmarrës të drejtpërdrejtë të veprimtarive sportive apo shikues, ose përleshja fizike mes pjesëmarrësve dhe tifozëve;
  4. hedhja e sendeve në terrenin sportiv të lojës ose në tribunat e tifozëve;
  5. veprimet me të cilat pengohet hyrja apo dalja e pjesëmarrësve në mjedisin sportiv, pengimi i zhvillimit të veprimtarisë sportive apo shkaktimi i pasigurisë në mjedisin sportiv për pjesëmarrësit apo personat e tjerë;
  6. Në rastin e verifikimit të shkeljeve të mësipërme, ndaj personave juridikë, shoqatave dhe/ose klubeve ku konsiderohen si mbështetës spektatorët kundërvajtës, do të jepen dënimet si më poshtë:
  7. rastet e verifikimit të sjelljeve të përshkruara në paragrafin 3, që shkaktojnë akte të dhunës ndaj zyrtarëve të ndeshjes dhe ndërprerje të përkohshme të lojës, sanksionohen zhvillimit të jo më pak se 6 (gjashtë) ndeshje pa spektatorë.

Nëse ky dënim hyn në fuqi, Egnatia rrezikon të luajë pa tifozë deri në fillim të muajit maj.

Poll

Lexo gjithashtu

Superiore - Ndeshjet

Kategoria Superiore

Itali - Serie A

Spanjë - La Liga

Angli - Premier League

Gjermani - Bundesliga