Hapësire reklamuese

Çështjet kryesore

ARKIVA

Messi "mbret" i futbollit, mposht Haaland e Mbappe dhe shpallet "Lojtari i Vitit 2023" nga FIFA

Shkruar nga NEWSPORT
Messi "mbret" i futbollit, mposht Haaland e Mbappe dhe shpallet

Lionel Messi është shpallur “Lojtari i Vitit 2023” nga FIFA. Argjentinasi ia doli për herë të katërt në histori, pasi më parë e ka fituar dhe në vitin 2009, 2019 dhe 2022. Messi fitoi përballë konkurrencës së Mbappes dhe Haaland, duke u bërë për herë të dytë radhazi.

Mosha 36-vjeç është vetëm një numër, për sulmuesin që luan te Inter Miami në Amerikë. Me mbërritjen e tij në verë ia doli që të fitojë dhe kupën e parë në historinë e klubit.

Më parë gjatë mbrëmjes, Guardiola u shpall “Trajneri i Vitit”, Ederson “Portieri i Vitit”. Messi i shton sharmin Amerikës, ku po jep aktualisht kontributin e tij si futbollist

Ai nuk ishte i pranishëm në ceremoninë që FIFA organizoi në Londër. Ky çmim shton dhe më shumë supermacinë e “Pleshtit” në futboll. Kujtojmë se me 8 Topa të Artë, askush nuk është si Messi.

Poll

Lexo gjithashtu

Superiore - Ndeshjet

Kategoria Superiore

Itali - Serie A

Spanjë - La Liga

Angli - Premier League

Gjermani - Bundesliga