Hapësire reklamuese

Çështjet kryesore

ARKIVA

“Ky 3 pikësh rrit moralin e skuadrës”, Migen Memelli: Kampionatin e fiton...

Shkruar nga NEWSPORT
“Ky 3 pikësh rrit moralin e skuadrës”, Migen Memelli:

Vllaznia fitoi ndeshjen e parë të sezonit të ri të “Abissnet Superiore”. Ekipi shkodran arriti të fitonte përballë Kukësit me rezultatin 3-1 në “Loro Boriçi”.

Një sfidë ku Vllaznia dominoi nga fillimi e deri në fund duke treguar forcën përballë një ekipi pa emra të njohur.

Pas kësaj sfide foli edhe trajneri i kuqebluve, Migen Memelli.

“Duke qenë se është ndeshja e parë, ky 3 pikësh rrit moralin e skuadrës. Kampionati ka një melodi tjetër. Ju e patë shumë mirë se çfarë ndodhi sot në Rrogozhinë edhe pse Egnatia është favorite.

Sot kemi bërë detyrën dhe nuk duhet të ketë eufori. Kemi humbur shume shanse si me Malën dhe Grudën. Ajo ç’ka më mërziti sot është dëmtimi i Juric dhe i Krymit para 3 ditësh.

Do punojmë më tepër për mbrojtjen, pasi Kukësi në rastin e parë që erdhi në zonë i’a doli të shënonte. Arti i të mbrojturit është një lexim i lojës së kundërshtarit. Por tek rasti i golit nuk i vë faji askujt pasi njëri nga lojtarët tanë doli huq. Por edhe këto situata duhet të përmirësohen.

I kam thënë futbollistëve që ky kampionat do të shkojë deri në 100 minuta. Gjithsesi besoj se do të shtojmë volumin e punës edhe në manovrën e mbrojtjes.

Por duke parë që Kukësi është më i dobët se ne u munduam të luanim më shumë më manovër sulmuese.

Larmia që kishin lojtarët në lojë ishte shumë e mirë. Ne krijuam shumë, me Grudën dhe Malën. Bekimi gjithashtu kishte raste. Ajo që do të preferoja ishte që të shënohej më tepër dhe tek shtrirja e golave, mos të fokusohen vetëm tek një. Mendoi se lojtarët e krahut duhet të tregohen më shumë altruist.

Ne kishim përgatitur një strukturë tjetër, por kjo ndryshoi falë skemave të Kukësit dhe në fakt ne patëm pakëz vështirësi. Por kam kërkuar mënyrë ultraofensive të lojës. Në disa raste më pëlqeu, por në disa raste jo. Por përmirësimet do të vazhdojnë që në ndeshjen e ardhshme. Do të plotësohemi gradualisht.

Të gjithë lojtarët janë në planet e Vllaznisë, si Alivoda dhe të tjerët. Meqënëse janë në klub, të gjithë janë në planet e mia. Edhe Alivoda meqenëse është pjesë e Vllaznisë është në plane.

KUSH E FITON KAMPIONATIN?

Kur të shkojmë në “Final Four”, do të them dhe cili ekip do ta fitojë kampionatin.

Poll

Lexo gjithashtu

Superiore - Ndeshjet

Kategoria Superiore

Itali - Serie A

Spanjë - La Liga

Angli - Premier League

Gjermani - Bundesliga