Hapësire reklamuese

Çështjet kryesore

EUROPA LEAGUE

"Nuk jemi larg skuadrave elitare", Pioli para Romës: Europa League si Champions, momenti të tregojmë forcën e Milanit

Shkruar nga NEWSPORT
"Nuk jemi larg skuadrave elitare", Pioli para Romës: Europa
Stefano Pioli

Trajneri i Milanit, Stefano Pioli foli në konferencën për shtyp në prag të ndeshjes çerekfinale të Europa League me Romën, që do të luhet nesër në “San Siro”.

"Do të jetë një sfidë shumë e ndryshme kundër një ekipi që po bën mirë dhe po ndjek një objektiv të rëndësishëm. Për ne ka ardhur momenti për të demonstruar forcën, por ne do të duhet të japim maksimumin në të dyja ndeshjet.

Atmosfera do të jetë ajo e një kompeticioni europian në një ndeshje që do të vendoset në 180 minuta. Në këtë pikë niveli është shumë i lartë, në Champions League kemi parë ndeshje të nivelit të lartë por me shumë gabime. Pavarësisht kësaj, të vetëdijshëm për cilësitë e tyre, ata vazhduan të luanin me bindje, gjë që është më e rëndësishmja, duke pasur mentalitetin për të arritur rezultate dhe për të kapërcyer vështirësitë. Nuk mund të mendojmë të neutralizojmë plotësisht Romën, por nuk do të duhet të shqetësohemi nëse në ndonjë situatë ata bëjnë më mirë se ne ose shënojnë gola. Ne duhet të besojmë në cilësitë tona sepse i kemi ato.

Vitin e kaluar arritëm në gjysmëfinale të Champions, pastaj nuk shkuam më tej. Nuk mendoj se jemi shumë larg skuadrave më të mira evropiane, mendoj se niveli i Europa League tani nuk është aq larg. Leverkusen dhe Liverpool mund të jenë protagonistë në Champions League. Tani le të përpiqemi të kalojmë këtë raund”.

Një shfaqje si ajo në Madrid? Ne gjithmonë rrezikojmë me mënyrën se si luajmë, kemi futboll sulmues. Ne do të përpiqemi ta kemi topin vetë dhe t'ua heqim sa më shpejt kur të lindë rasti. Nëse doni të kontrolloni lojën, rreziku duhet të merret. Përsa i përket mentalitetit në letër, përballen dy skuadra që në planin vizual mund të ofrojnë spektakël me lojën dhe lojërat e tyre individuale”, tha Pioli.

 

Poll

Lexo gjithashtu

Superiore - Ndeshjet

Kategoria Superiore

Itali - Serie A

Spanjë - La Liga

Angli - Premier League

Gjermani - Bundesliga