Hapësire reklamuese

Çështjet kryesore

CONFERENCE LEAGUE

Sulmuan tifozët anglezë, Egnatia sjell huliganët serb në Shqipëri (FOTO)

Shkruar nga NEWSPORT
Sulmuan tifozët anglezë, Egnatia sjell huliganët serb në
 

Në Nyon të Zvicrës u hodh shorti për turin e parë të Champions League. Egnatia mësoi kundërshtarin e saj në këtë fazë të kompeticionit. Kështu në pjesëmarrjen e parë të tyre në Champions, goglat ishin shumë “bujare” me rrogozhiansit, të cilëve padiksutim iu "buzëqeshi” fati, pasi mund të rrezikonin përballje me Ballkanin e Ilir Dajës dhe Slovan Bratislavan.

Kështu ekipi i Edlir Tetovës do të sfidojë kampionët e Bosnje Hercegovivës, FK Borac Banja Luka. Emri Borak do të thotë “Luftëtar”. Një ekip në kampionatin e Bosnje Hercegovinës, teksa në 4 vitet e fundit është shpallur 2 herë kampionë, ndërkohë titullin e parë e ka fituar para 13 vitesh.

Ky klub  njihet për mbështetësit serb pasi i tillë është entiteti i tyre në Bosnjë. Disa prej tyre njihen për huliganizmin, teksa sulmuan dhe tifozë anglezë në Gjermani.

Sulmuan tifozët anglezë, Egnatia sjell huliganët serb në
 

Në sezonin 2010-2011 Borac Banja Luka ka ngritur për herë të parë titullin kampion, ndërsa pas 10 vitesh u rikthye sërish te titulli duke e fituar për herë të dytë në historinë e saj. Ndërsa në sezonin që u mbyll e fitoi për herë të 3-të. Ndërkohë ka fituar edhe një Kupë në sezonin 2009-2010.

Stadiumi ku ekipi luan ndeshjet si pritës quhet “Gradski stadion Banja Luka” dhe është i vendosur në qeënder të qytetit Banja Luka. Kapaciteti i këtij tadiumi është 10030 vendesh. Vlera totale e kësaj skuadre sipas “Transfermarket” është 7.40 milionë eurosh.

 

Kujtojmë se ndeshjet e para të turit të parë të Chaampions do të luhen më 9 dhe 10 korrik, ndërsa sfidat e kthimit do të zhvillohen pas 1 jave. Saktësisht me 17 dhe 17 korrik 2024. Rrogozhinasit rrugëtimin e tyre në këtë kompeticion do ta nisin në transfertë.

Poll

Lexo gjithashtu

Superiore - Ndeshjet

Kategoria Superiore

Itali - Serie A

Spanjë - La Liga

Angli - Premier League

Gjermani - Bundesliga