Hapësire reklamuese

Çështjet kryesore

ARKIVA

VIDEO/ Prodhimi vendas i jep 1 pikë Kosovës ndaj Zvicrës, eliminohet Izraeli, Franca fiton me 14 gola (REZULTATET)

Shkruar nga NEWSPORT
VIDEO/ Prodhimi vendas i jep 1 pikë Kosovës ndaj Zvicrës,

UEFA Euro 2024: Kualifikuese, Raundi i parafundit

Përfundojnë edhe 4 ndeshjet e mbrëmjes së sotme në raundin e parafundit të kualifikueseve për Euro 2024. Vëmendja e shqiptarëve ishte në Bazel aty ku Kosova i mori një barazim tjetër Zvicrës me golin e një prodhimi të futbollit vendas si ai i Hysenit i cili luan me Llapin.

Në grupin e dardanëve mbyllen edhe llogaritë për dy skuadrat që kualifikohen teksa Rumania mposhti më përmbysje Izraelin duke i eliminuar nga gara. Ajo që mbetet për t’u vendosur është vendi i parë ku rumunët e mbajnë me 2 pikë më shumë se Zvicra, me të cilët do të ndeshet në ndeshjen e fundit në shtëpi.

Një vitrinë golash ishte ndeshja Francë – Gjibraltar e cila përfundoi me rezultatin e thellë 14-0. Sfida tjetër mes Hollandës dhe Irlandës u mbyll me fitoren minimale të ‘Tulipanëve’ që prejnë gjithashtu biletën për Euro 2024.

Rezultatet dhe Golat:

Zvicër 1–1 Kosovë

Zvicër (4-3-3): Sommer; Comert, Akanji, Elvedi, Garcia; Zakaria, Xhaka, Freuler; Shaqiri, Okafor, Vargas

Kosova (3-4-2-1): Bekaj; Dellova, Aliti, Krasniqi; Hadergjonaj, Zyba, Berisha, Vojvoda; Bytyqi, Muslija, Rashani

Goli i Vargas: (VIDEO)

Goli i Hysenit: (VIDEO)

Francë 14–0 Gjibraltar

Francë (4-3-3): Maignan; Clauss, Todibo, Upamecano, Theo; Griezmann, Rabiot, Zaire-Emery; Coman, Thuram, Mbappé

Gjibraltar (4-3-3): Coleing; Sergeant, R. Chipolina, Mouelhi, Santos; J. Chipolina, Pozo, De Haro; De Barr, Walker, Casciaro

 1. Autogoli i parë: (VIDEO)
 2. Autogoli i dytë: (VIDEO)

 3. Goli i Zaire-Emery: (VIDEO)

 4. Goli i Mbappe: (VIDEO)

 5. Goli i Clauss: (VIDEO)

 6. Goli i Coman: (VIDEO)

 7. Goli i Fofana: (VIDEO)

 8. Goli i Rabiot: (VIDEO)

 9. Goli i 2-të i Coman: (VIDEO)

 10. Goli i Dembele: (VIDEO)

 11. Goli i 2-të i Mbappe: (VIDEO)

 12. Goli i 3-të i Mbappe: (VIDEO)

 13. Goli i Giroud: (VIDEO)

 14. Goli i 2-të i Giroud (VIDEO)

Izrael 1–2 Rumani

Izrael (4-3-3): Glazer; Dasa, Vitor, Goldberg, Revivo;. Peretz, Lavi, Gloukh; Turgeman, Zahavi, Khalaili

Rumania (5-3-2): Moldovan; Ratiu, Screciu, Burca, Dragusin, Bancu; Hagi, Marin, Stanciu; Dragus, Puskas

Hollandë 1–0 Irlandë

Hollanda (3-4-3): Verbruggen; De Vrij, Van Dijk, Blind; Dumfries, Schouten, Reijnders, Hartman; Simons, Weghorst, Gakpo

Irlanda (3-5-2): Bazunu; Collins, O'Shea, Scales; Doherty, Browne, Cullen, Knight, Manning; Ferguson, Robinson

Poll

Lexo gjithashtu

Superiore - Ndeshjet

Kategoria Superiore

Itali - Serie A

Spanjë - La Liga

Angli - Premier League

Gjermani - Bundesliga