Hapësire reklamuese

Çështjet kryesore

ARKIVA

VIDEO/ Ndodh gjithçka mes Egnatias dhe Kastriotit, 3 pikë që “kërcënojnë” Tiranën dhe Partizanin para derbit

Shkruar nga NEWSPORT
VIDEO/ Ndodh gjithçka mes Egnatias dhe Kastriotit, 3 pikë që

EGNATIA – KASTRIOTI 4-1 (Dwamena 11', 32', Kasa 62', Jackson 90'/ Greca 27')

Abissnet Supreiore, java e 24-të

Ndeshja: Egnatia nuk e ka llogaritur aspak Kastriotin në “Egnatia Arena”, teksa ditën e sotme e ka mposhtur 4-1. Një sfidë ku i pati të gjitha, gola, karton të kuq, penallti, por në fund janë rrogozhinasit që dalin me 3 pikë nga kjo përballje.

Vendasit do ta nisnin me gol që në minutën e 11-të të sfidës, ku Dëamena do të tunde rrjetën e krutanëve. Goli i barazimit do të vinte pikërisht në minutën e 27-të, kun ë tentativë për të larguar topin pas një rrëmuje në zonë Agberpornu do ta përplaste në trupin e Grecës dhe më pas do të përfundonte në rrjetë.

Dëamena do të merrtë sërish skenën, ndërsa do të shënonte golin e dytë përsonal në minutën e 32-të, duke rikthyer kështu përsëri në avantazh vendasit. Pjesa e parë do të mbyllet 2-1.

Fraksioni i dytë do t’i kishte të gjitha. Fillimisht Kasa do të shnënonte për 3-1 në minutën e 62-të. Vetëm 8 minuta më pas Kacbufi do të ndëshkohej me të dytin e verdhe dhe do të dilte me të kuq, duke lënë të tijtë me 10 lojtarë.

Krutanët menjëherë fitojnë një penallti, ku Selmani do të ndalej nga Sherri në minutën e 75-të. Gardiani i portës së vendasve do të mbajte rezultatin e palëvizur.

Deri në fund do të shënohej edhe goli i 5-të nga Jackson, me Egnatian që merr kështu një fitore të rëndësishme për Europën. Me këtë 3 pikësh shkojnë në kuotën e 37 pikëve në vendin e dytë, vetëm 3 më pak se Tirana kryesuese që luan ndesër ndaj partizanit.

Ndërkohë nga ana tjetër Kastrioti i Çelës ndalet sërish dhe mbetet në kuotën e 23 pikëve në vendin e fundit.

Stadiumi: “Egnatia Arena”

Arbitër: Olsid Ferataj

Formacionet zyrtare:

Egnatia (4-3-3): Sherri; Fangaj, Kacbufi, Malota, Musta; Zejnullai, Agbekpornu, Fernando; Kasa, Dwamena, Lila. Trajner: Edlir Tetova

Kastrioti (4-3-3): Sali; Zogaj, Stojanovic, Selmani, Rami; Mehmeti, Onanuga, Hasani; Çela, Reginaldo, Greca. Trajner: Emiliano Çela

Komenti minutë pas minute:

90+4 Mbyllet sfida 4-1 per Egnatian. Kastrioti dorezohet pa kushte.

90'- Goli i 5 shenohet ne rrogozhine. Jackson tund rrjeten e Salit.

75'- Sherri kthehet ne hero, ndal Selmanin nga pika e bardhe e penalltise.

74'- Penallti per Kastriotin.

70'- Kacbufi ben nje tjete nderhyrje te gabuar. Karton i verdhe qe eshte i dyti ne kete sfide. Egnatia me 10 lojtare.

62'- Fantastik Redi Kasa, shënon golin e parë me fanelen rrogozhinase. Egnatia shenon të tretin ndaj Kastriotit.

54'- Rexhinaldo provon proten nga nje goditje denimi, por topi shkon larg portes.

50'- Krutanet jane me kerkues ne minutat e para te pjeses se dyte.

47'- Kastrioti provon menjehere, por topin e goditurr nga Selmani e pret Sherri

46'- Nis pjesa e dyte. Kastrioti kerkon te shmange humbjen.

45’- Aksion i bukur i miqve, Kastrioti është i pafat. Provojnë portën Stojanovic, Selmani dhe Greca, por fillimisht Sherri dhe më pas Kacbufi ruajnë të paprekur portën e Egnatias. Gjyqtari mbyll pjesen e pare.

42’-Tjetër rast i artë për miqtë. Reginaldo godet me kokë, por gjuajtja e tij përfundon jashtë

39’- Mundësi e mirë për Kastriotin për të barazuar shifrat, por Stojanovic nuk arrin që të dërgojë topin në rrjetë

32'- Dwamena shenon te dytin. Egnatia serish ne avantazh.

27'- barazohen shifrat në Rrogozhine. Greca con topin ne rrjete, pasi ne tentative qe Agberpornu ta largoje ia perplas topin  ne trup.

20'- Egnatia niset ne kundersulm, por lojtaret nuk kordinohen sic duhet duke humbur keshtu aksioni edhe efikasitetin.

19'- Kastrioti pretendon per penallti, por topi eshte perplasur e trupin e Kacbufi.

17'- Super Sherri, ndal goditjen e Stojanovic nga distanca.

11'- E majte potente nga Dwamena, sulmuesi kalon ne avantazh Egnatian.

5'- Redi Kasa jep shkendijen e pare ne porten e Salit, por gardiani eshte ne gatishmeri.

1’- Starton me 1 minut heshtje sfida në Rrogozhinë. 3 pikë që vlejnë për Europën dhe mbijetesën.

Poll

Lexo gjithashtu

Superiore - Ndeshjet

Kategoria Superiore

Itali - Serie A

Spanjë - La Liga

Angli - Premier League

Gjermani - Bundesliga