Hapësire reklamuese

Çështjet kryesore

ARKIVA

VIDEO/ Kosova bie në Hungari ndaj Bjellorusisë, Dardanëve u shuhet ëndrra për EURO 2024

Shkruar nga NEWSPORT
VIDEO/ Kosova bie në Hungari ndaj Bjellorusisë, Dardanëve u

Bjellorusi 2-1 Kosova

Kualifikuese Euro 2024: Grupi I, ndeshja e tretë

Stadiumi: Szusza Ferenc Stadion (Hungari)

Gjyqtar: Julian Winberger (Austri)

Formacionet Zyrtare:

Bjellorusia (4-3-3): Ignatovic; Bykov, Volkov, Polyakov, Pechenin; Bocherov, Yablonskiy, Kaplenko; Yuzepchuk, Savitskiy, Ebong. Trajner: Georgi Kondratiev

Kosova (4-2-3-1): Muric; Vojvoda, Rrahmani, Aliti, Paqarada; Dresevic, Fazliji; Rudhani, Celina, Muslija; Muriqi. Trajner: Alain Giresse

Komenti minutë pas minute:

96’ Gjytari i takimit i fryen 3 herë bilbilit dhe Kosova merr humbjen e parë për kualifikueset e EURO 2024. Me këtë huumbje Dardanët e shikojnë veten në vendin e 5-të në kuoteën e 3 pikëve duke u shuar ëndrra për një vend në Gjërmani

94’ BJellorusia mbyll Kosovën në mbrojtje dhë vahzdon të sulmojë për të ruajtur fitoren.

87' Vedat MURIQI rikthen kosovën në lojë, Dardanët gjejnë golin e parë

86' Penallti për Kosovën

83' Zhegrova tenton nga goditja e dënimit por vetëm jashtë

75' Ebong futet në zonë, mbrojtja e Kosovës është e përgjumur dhe Bjellorusia gjen edhe golin e 2-të

73' Kryeziu gabon në zonë, Morozov përfiton dhe shënon për Bjellorusinë e cila ndëshkon Kosovën dhe kalon në avantazh

68' Bjellorusia kërkon të hidhet në sulm por Kosova largon rrezikun

55’ Sërish ai Muslia tenton portën por portieri bjellorus i mohon golin Kosovës

53’ Provon edhe Celina por edhe këtë herë jashtë

51’ Muslia tenton portën nga goditja e dënimit por portieri grushton

49’ Krasniqi tenton me një goditje jashtë zone por përfundon mbi traversë

45' Fillon pjesa e dytë: Në fushën e lojës Edon Zhegrova

45+2' Mbyllet pjesa e parë. Kosova dominon në mbajtjen e topi duke e qarkulluar mjaft mirë me aksione të rrjedhshme. Bjellorusët patën një rast flagrant në minutën e parë të sfidës e cila u prit mrekullisht nga portieri Muric. Vlen të theksohet një teknikë e lartë në përdorimin e topit nga lojtarët dardan por fatkeqsisht për ta, ende nuk kanë gjetur rrugën e rrjetës.

42' Një top i gjatë nxjerr rrezikshëm përpara sulmuesit bjellorus por Rrahmani ndërhyn në momentin e fundit duke shpëtuar ekipin e tij.

40' Celina provon nga distanca por topi devijohet në këndore.

30' Mundësi e artë për Kosovën, Celina futet në zonë por preferon të pasojë në vend të goditjes dhe topi bllokohet nga mbrojtësit.

27' Pretendim për penallti nga Kosova, Muriqi rrezohet në zonër por gjyqtari vijon lojën.

16’ Aksion i bukur nga bjellorusët, godasin drejt portës por Aliti arrin të bllokojë topin.

11′ Rrudhani godet drejt portës, por topi shkon drejt e në duart e portierit të Bjellorusisë.

1' Fillon ndeshja. Menjëherë në sulm bjellorusët, aksion befasues me kundërshtarët që futen në zonë por goditja pritet mrekullisht nga Muric.

Poll

Lexo gjithashtu

Superiore - Ndeshjet

Kategoria Superiore

Itali - Serie A

Spanjë - La Liga

Angli - Premier League

Gjermani - Bundesliga