Hapësire reklamuese

Çështjet kryesore

ARKIVA

Sot shorti i gjysmëfinales, 4 skuadrat presin të mësojnë kundërshtarët

Shkruar nga NEWSPORT
Sot shorti i gjysmëfinales, 4 skuadrat presin të mësojnë

Federata Shqiptare e Futbollit do të hedhë sot shortin për fazën gjysmëfinale të Kupës së Shqipërisë 2022/2023, ku do të zbardhet kalendari i ndeshjeve për pjesën finale të këtij edicioni.

Shorti, që do të zhvillohetnë ambientet e stadiumit “Air Albania” në sallën e konferencave për shtyp dhe do të nisë në ora 11:00, do të jetë i hapur për mediat, ndërsa do të marrin pjesë edhe përfaqësuesit e katër klubeve të kualifikuar deri në këtë fazë e më konkretisht Tirana, Teuta, Vllaznia dhe Egnatia.

Nga shorti do të përcaktohen dy çiftet, ndërkohë që është parashikuar që ndeshjet e kësaj faze të luhen më datat 26 prill dhe 11 maj, ndërkohë që finalja e madhe do të luhet më datën 1 qershor 2023.

Vllaznia vjen në këtë fazë pasi ka fituar në dy edicionet e fundit trofeun e Kupës së Shqipërisë, ndërsa në total numëron 8 kupa të fituara. Gjysmëfinalistja tjetër Tirana mban edhe rekordin, duke u shpallur 16 herë fituese e Kupës së Shqipërisë, kurse Teuta e ka fituar 4 herë kupën.

Egnatia është e vetmja nga katër gjysmëfinalistet që nuk e ka fituar asnjëherë më parë këtë trofe.

Poll

Lexo gjithashtu

Superiore - Ndeshjet

Kategoria Superiore

Itali - Serie A

Spanjë - La Liga

Angli - Premier League

Gjermani - Bundesliga