Hapësire reklamuese

Çështjet kryesore

ARKIVA

Mbyllet kursi UEFA B, diplomohen me sukses 30 trajnerë të rinj

Shkruar nga NEWSPORT
Mbyllet kursi UEFA B, diplomohen me sukses 30 trajnerë të rinj

Federata Shqiptare e Futbollit ka përfunduar me sukses edicionin e 37-të të kursit për licencimin e trajnerëve të rinj të nivelit UEFA B, i rezervuar për ish-futbollistët profesionistë të cilët kanë luajtur të paktën tre vite në Kategorinë ‘Abissnet Superiore’ dhe 5 vite të aktivizuar në Kategorinë e Parë.

Ky kurs, i organizuar nga Departamenti i Edukimit në FSHF nisi më 5 shtator dhe zgjati për tre muaj, duke i dhënë mundësinë të gjithë trajnerëve të regjistruar të ndjekin dhe të mësojnë nga një kurrikul të mirëpunuar nga FSHF-ja në bashkëpunim me UEFA-n.

Në këtë edicion u aplikua një formë tjetër e dhënies së kursit, ashtu sikurse edhe edicionin e kaluar, ku sipas udhëzimeve të UEFA-s, trajnerët ndoqën leksionet në harkun kohor të tre muajve në katër periudha, 4-6 ditëshe për t’i implementuar njohuritë e marra në skuadrat e tyre. Risi në këtë edicion ishte edhe puna interaktive mes pjesëmarrësve, duke punuar në grupe së bashku e duke shpërndarë kështu edhe dijet me njëri-tjetrin.

Ditën e sotme u zhvillua edhe ceremonia e shpërndarjes së diplomave për 30 pjesëmarrësit në ambientet e Shtëpisë së Futbollit teksa të pranishëm ishin drejtuesit e Sektorit të Edukimit në FSHF, Sulejman Starova dhe Alban Tafaj, të cilët i uruan suksese trajnerëve të rinj në vijim.

Në këtë kurs morën pjesë dhe u pajisën me diplomat e nivelit B edhe emra të njohur të futbollit shqiptar si Elis Bakaj, Arjan Sheta, Kushtrim Lushtaku etj.

Poll

Lexo gjithashtu

Superiore - Ndeshjet

Kategoria Superiore

Itali - Serie A

Spanjë - La Liga

Angli - Premier League

Gjermani - Bundesliga