Hapësire reklamuese

Çështjet kryesore

LIGUE 1

I 3-ti radhaz dhe i 12-ti në histori, PSG-ja shpallet zyrtarisht kampione e Ligue 1

Shkruar nga NEWSPORT
I 3-ti radhaz dhe i 12-ti në histori, PSG-ja shpallet zyrtarisht kampione e
PSG shpallet kampione e Ligue 1

PSG-ja është tashmë zyrtarisht kampione e Ligue 1 në Francë. Skuadra e drejtuar nga Luis Enrique është shpallur matematikisht kampione për sezonin 2023-2024 pas humbjes së Monaco.

Kjo e fundit u mposht nga Lyon me shifrat 2-3 dhe në këtë mënyrë titulli shkon në duart e lojtarëve parizienë për të 3-tin vit radhaz. Ky është titulli numër 12-të në historinë e tyre.

Ky është titulli I parë I Luis Enriques në sezonin e parë te PSG-ja. Kampionët e Ligue 1 konfirmohen në Francë, ndërsa këtë sezon ia kanë dalë të sigurojnë 20 fitore, 10 barazime dhe vetëm 1 humbje.

Gjithashtu PSG-ja ka mundësinë të fitojë një tjetër trofe në Francë, pasi janë në finalen e Kupës që do ta luajnë ndaj Lyon. Ndërkohë nuk mbetet pas asChampions League, teksa janë në gjysmëfinalen e këtij kompeticioni dhe do të sfidohen me Dortmund.

Poll

Lexo gjithashtu

Superiore - Ndeshjet

Kategoria Superiore

Itali - Serie A

Spanjë - La Liga

Angli - Premier League

Gjermani - Bundesliga