Hapësire reklamuese

Çështjet kryesore

EUROPA LEAGUE

"Shpartalloi" Leverkusenin në finale, sulmuesi i Atalantës futet në historinë e futbollit europian

Shkruar nga NEWSPORT
"Shpartalloi" Leverkusenin në finale, sulmuesi i Atalantës
Ademola Lookman

Atalanta e Berat Gjimshitit ia doli që të triumfonte përballë Bayer Leverkusen në finalen e Europa League me rezultatin 3-0, duke ngritur lart trofeun e këtij kompeticioni mjaft të rëndësishëm.

Padyshim mbrëmë ishte nata e Ademola Lookman. Sulmuesi nigerian ishte protagonisti kryesor, i cili shënoi të 3 golat e kësaj sfide.  Me këtë super paraqitje dhe 3 golat e shënuar, Lookman hyri në histori.

Nigeriani shënon 3 gola në një finale europiane, diçka që nuk ndodhte që nga viti 2012. Lojtari i fundit që ka shënuar tripletë në një ndeshje të tillë, ka qenë Radamel Falcao, i cili asokohe aktivizohej me Atletico Madrid.

Poll

Lexo gjithashtu

Superiore - Ndeshjet

Kategoria Superiore

Itali - Serie A

Spanjë - La Liga

Angli - Premier League

Gjermani - Bundesliga