Hapësire reklamuese

Çështjet kryesore

EUROPA LEAGUE

VIDEO/ Kapiten Gjimshiti shkruan histori me Atalantën, fiton Europa League për herë të parë në Itali

Shkruar nga NEWSPORT
VIDEO/ Kapiten Gjimshiti shkruan histori me Atalantën, fiton Europa League
 

FINALJA E EUROPA LEAGUE

Atalanta 3-0 Bayer Leverkusen (12', 26' Lookman)

Atalanta ka fituar Europa League pasi ka mposhtur me rezultatin 3 me 0 Bayer Leverkusen. Ndeshjen e vendosi i vetëm Lookman me tri golat e tij.

Berat Gjimshiti ishte kapiten i Atalantës në këtë ndeshje. Mbrojtësi i Kombëtares u tregua i pakalueshëm. Në anën tjetër Granit Xhaka u aktuvizua për Leverkusenin.

"Aviva Stadium"(Dublin)

Atalanta(3-4-2-1): Musso; Kolasinac, Hien, Gjimshiti; Zappacosta, Koopmeiners, Ederson, Ruggeri; Lookman, De Ketelaere; Scamacca. Trajneri: Gian Piero Gasperini.
Bayer Leverkusen(3-4-3): Kovar; Tah, Tapsoba, Hincapie; Stanisic, Palacios, Xhaka, Grimaldo; Frimpong, Wirtz, Adli. Trajneri: Xabi Alonso.

Rastet e sfidës:

76' Lookam kapitullon Leverkusenin me golin e tretë.

26' Lookman gjen dhe golin e dytë për Atalantan.

12' Atalanta kalon në avantazh me Lookman.

1' Nis ndeshja.

 

Poll

Lexo gjithashtu

Superiore - Ndeshjet

Kategoria Superiore

Itali - Serie A

Spanjë - La Liga

Angli - Premier League

Gjermani - Bundesliga