Hapësire reklamuese

Çështjet kryesore

ARKIVA

Barazimi me Arabinë Saudite, trajneri Reja: Skukës i mohuan penallti, disa nga këta lojtarë do të jenë pjesë e Kombëtares

Shkruar nga NEWSPORT
Barazimi me Arabinë Saudite, trajneri Reja: Skukës i mohuan penallti,

Trajneri i Kombëtares, Edoardo Reja, është shprehur i kënaqur për paraqitjen e kuqezinjve në miqësoren ndaj Arabisë Saudite, që përfundoi në barazim 1-1 dhe u luajt dje në Abu Dabi. Në prononcim e tij për Fshf.org pas ndeshjes, tekniku vlerëson provën e përfaqësueses shqiptare ndaj një skuadre që do të marrë pjesë në finalet e Botërorit “Katar 2022”, teka thekson se ka marrë përgjigjet e duhura dhe ka mbajtur shënim disa nga emrat e rinj, të cilët mund të jenë të pjesë e kuqezinjve edhe në të ardhmen.

Gjithashtu, Reja shpreh komplimentet për faktin që ndonëse kishin pak ditë në dispozicion, lojtarët u përshtatën shumë mirë dhe interpretuan në mënyrën më të mirë ndeshjen, duke u mbrojtur mirë dhe duke krijuar disa raste të mira për gol. Sakaq, ai shpreh keqardhjen për rastet e humbura dhe nënvizon se duhet të përmirësohemi në këtë drejtim.

Prova e Abu Dabit – “Me Arabinë Saudite ka qenë një ndeshje mjaft interesante, kemi luajtur ndaj ekipi që ka treguar vlera të mira në fushë, por ne bëmë një ndeshje shumë të mirë, me përqendrimin e duhur, djemtë punuan shumë mirë gjatë ndeshjes, duke krijuar 4 ose 5 raste për gol për të mos harruar edhe një penallti të padhënë nga gjyqtari në rastin e ndërhyrjes ndaj Skukës. Duke marrë në konsideratë vlerat e Arabisë Sauditë, është e qartë që kemi bërë një paraqitje të mirë dhe për këtë duhet t’u bëj komplimentet djemve, për seriozitetin që treguan gjatë gjithë këtyre ditëve”.

Emrat e të ardhmes – “Sigurisht unë kam marrë indikacione të rëndësishme nga kjo ndeshje dhe kam mbajtur shënim emrat e disa lojtarëve edhe për të ardhmen. Miqësore të tilla janë të rëndësishme për të fituar eksperiencë dhe për të nxjerrë konkluzione, ndërkohë që do të kemi edhe një miqësore të tretë në nëntor, ku do të testojmë pjesën më të madhe të lojtarëve që kisha në këtë grumbullim”.

Përmirësimi në finalizimi – “Sidoqoftë pres përmirësime të mëtejshme në aspektin e lojës dhe mbi të gjitha për problemin e zakonshëm, kemi vështirësi në pjesën e konkretizimit të manovrave në fazën ofensive. Ndaj Arabisë nga 5 raste të paktën duhet të kishim shënuar 2 ose 3 gola sepse kishim raste të mira kështu që në këtë pjesë të lojës duhet ë përmirësohemi dhe të jemi më të saktë në finalizim. Në vija të përgjithshme kemi bërë një ndeshje të mirë”.

Surpriza pozitive – “Më pëlqeu që vetëm në pak ditë stërvitje bashkë djemtë ishin shumë të përqendruar për të bërë detyrën e tyre sa më mirë, kishim ekuilibër në skuadër dhe duhet t’i bëj komplimentet e mia të gjithëve. Nuk e mendoja që brenda një kohe të shkurtër skuadra do të funksiononte kaq mirë në fushë, sepse nuk është e lehtë, dhe djemtë u treguan të zotë sidomos në fazën mbrojtëse për të kuptuar si duhet vendosjen dhe kemi treguar se jemi një skuadër solide. Kemi bërë mirë në aspektin taktik sidomos në mbrojtje bëmë një punë të mirë dhe nga mesfusha në sulm gjithashtu krijuam aksione të mira. Për këtë arsye duhet t’i komplimentoj protagonistët”.

Poll

Lexo gjithashtu

Superiore - Ndeshjet

Kategoria Superiore

Itali - Serie A

Spanjë - La Liga

Angli - Premier League

Gjermani - Bundesliga