Hapësire reklamuese

Çështjet kryesore

ARKIVA

Agim Ademi i prekur pas sharjes nga trajneri serb, por preferon të zbusë gjakrat: Kosova e Serbia të luajnë një miqësore

Shkruar nga NEWSPORT
Agim Ademi i prekur pas sharjes nga trajneri serb, por preferon të

Kryetari i Federatës së Futbollit të Kosovës, Agim Ademi ka dhënë një prononcim për një median serbe, “Danas”, ku ka theksuar se është befasuar për të keq kur në ndeshjen e Kupës së Botës në Katar ndërmjet Zvicrës dhe Serbisë ka parë në transmetim se trajneri i Serbisë, Dragan Stojkovic shau në baza etnike, përkatësisht nënat shqiptare.

Nuk e prisja që një legjendë si Pixi të shante nënat tona shqiptare. Ai ishte një legjendë e lojës së Jugosllavisë, ne bënim tifo për të derisa jetonim në një shtet të përbashkët, e shijonim driblimin dhe aftësitë e tij, e shikonim drejtpërdrejt edhe në Ligën e Parë të atëhershme. Shumë shqiptarë nga Kosova e donin atë si futbollist dhe habiten që ai u soll kështu edhe në një ndeshje që nuk ishte kundër Kosovës por ndaj Zvicrës. Gjëra të tilla nuk duhet të bëhen as nga tifozët në tribuna, e lëre më nga një pjesëmarrës në ndeshje”, ka theksuar fillimisht Ademi.

Në këtë intervistë, Ademi ka thënë se edhe pse Stojkoviq ka fyer, Federata e Futbollit e Kosovës dhe Federata e Futbollit e Serbisë kanë raporte të mira, edhe pse siç dihet UEFA dhe FIFA nuk lejojnë përballje të mundshme në gara ndërkombëtare në mes Kosovës dhe Serbisë.

“Si me ish-presidentin e FSS-së, Slaviš Kokez, ashtu edhe tani me Nenad Bjekoviqin, ne bashkëpunojmë shumë mirë në të gjitha organet e FIFA-s dhe UEFA-s. Ne gjithmonë kërkojmë falje kur shohim njëri-tjetrin dhe performojmë së bashku për problemet e ligave dhe futbollit në Ballkan. Kështu duhet të jetë. Vetëm se ky bashkëpunim duhet të shtrihet në të gjitha nivelet e tjera. Politikanët duhet të gjejnë zgjidhje për tensionet ndëretnike, kjo është puna e tyre dhe ne nuk duhet të ndërhyjmë. Duhet të bashkëpunojmë dhe të dërgojmë mesazh paqeje si njerëz nga sporti”, ka thënë Ademi për mediumin serb “Danas”.

Po ashtu, në këtë intervistë, kreu i FFK-së, Agim Ademi ka propozuar që Kosova dhe Serbia ta zhvillojnë një ndeshje miqësore.

“Futbollistët e Serbisë dhe Kosovës duhet të luajnë një ndeshje miqësore dhe të tregojnë se futbolli dhe sporti i bashkojnë njerëzit, jo t’i ndajnë”, përfundoi  kreu i Federatës së Futbollit të Kosovës.

Poll

Lexo gjithashtu

Superiore - Ndeshjet

Kategoria Superiore

Itali - Serie A

Spanjë - La Liga

Angli - Premier League

Gjermani - Bundesliga