Hapësire reklamuese

Çështjet kryesore

ARKIVA

VIDEO/ Shqiponjat fluturojnë lart në Pragë, Shqipëria i merr pikën që donte Çekisë

Shkruar nga NEWSPORT
VIDEO/ Shqiponjat fluturojnë lart në Pragë, Shqipëria i merr

Çekia 1-1 Shqipëria

Kualifikueset e Europianit

Grupi E: Ndeshja e 5-të

Stadiumi: Fortuna Arena

Arbitër: Anthony Taylor (Anglez)

Ndeshja: Kombëtarja Shqiptare ka barazuar ndaj Republikës Çeke në Pragë me rezultatin 1-1 për ndeshjet kualifikuese të “Euro 2024”.

Një ndeshje mjaft e mirë e kuqezinjve me shumë raste të krijuara në të dyja pjesët. Pjesa e parë u mbyll me rrjeta të paprekura me shanse nga të dyja ekipet, por pa finalizimin e duhur.

Në minutën e 56, vendasit “ndalën” zemrat e shqiptarëve duke kaluar në avantazh me një gol të dyshimtë në fillim por që u konfirmua më pas nga VAR. Atëher kur shpresat tona u venitën, djaloshi i artë Nedim Bajrami barazoi në minutën e 66 me një super gol që do të mbahet mend.

Shqipëria renditet e dyta në grup me shtatë pikë, duke mbajtur të ndezura shpresat për një përsëritje të historisë së “Euro 2016”.

Formacionet Zyrtare:

Çekia (3-4-3): Pavlenka; Holes, Brabec, Krejci; Coufal, Soucek, Kral, Provod; Cerny, Kuchta, Cvancara. Trajner: J. Silhavy

Shqipëria (4-2-3-1): Berisha; Hysaj, Ismajli, Gjimshiti, Mitaj; Asllani, Ramadani; Asani, Bajrami, Seferi; Cikalleshi. Trajner: Sylvinho

Komenti minutë pas minute:

90+7 Përfundon ndeshja.

90' Akordohen 7 minuta shtesë.

90’ Goditje dënimi e vendasve pranë kufijve të zonës, Soucek me kokë në fund dërgon sferën jashtë.

84’ Gjasula dhe Uzuni marrin vendin e Seferit dhe Bajramit.

84' Rast që dhemb shumë, shpërdorohet një mundësi e artë për përmbysjen historike.

74’ Një tjetër harkim nga e djathta e sulmit vendas gjen Krejci në shtyllën e dytë, gjuajtja e tij ndalet nga Berisha.

69’ Asani dhe Asllani i lënë vendin në fushë Bares dhe Mujës.

66' Çfarë magjie në Pragë! Nedim Bajrami barazon shifrat me një kryevepër.

63' Cvancara avancon bukur në hyrje të zonës, por Gjimshiti bllokon topin.

60’ Lëvizja e parë e Silvinjos është aktivizimi I Dakut në vend të Cikalleshit.

57' Mitaj lë pozicionin, Hysaj mban në lojë kundërshtarin, Çekia kalon në avantazh.

48' Gol në nisje të pjesës së dytë, por VAR anulon festen e çekeve.

46' Nis pjesa e dytë.

45+2' Mbyllet pjesa e parë.

42' Rast i artë për çekët, Hysaj shpëton Shqipërinë.

28' Sërish rrezikon Shqiperia, Asani nxjerr bosh Cikalleshin i cili nuk arrin shpejt tek topi.

27' Jasir Asani me mundësinë e artë, por gjithçka anulohet për offside.

25' Goditje me kokë e Kuchtas brenda zonës, Berisha devijon në këndoren e parë.

19' Çekët pretendojnë për një penallti, por gjyqtari sheh qartë shtrirjen e kundërshtarit.

12' Goditja e parë në portë, çekët rrezikojnë portën nga jashtë zone por pret Berisha.

11' Rrezikon shumë Pavlenka, pason brenda zonës dhe Asani me Cikalleshi vrapojnë për t'i marrë topin mbrojtësit por pa ia dalë.

2' Krosim i fortë i Asllanit në zonë, zgjatet Seferi por nuk arrin tek topi.

1' Fillon ndeshja.

Poll

Lexo gjithashtu

Superiore - Ndeshjet

Kategoria Superiore

Itali - Serie A

Spanjë - La Liga

Angli - Premier League

Gjermani - Bundesliga