Hapësire reklamuese

Çështjet kryesore

ARKIVA

VIDEO/ Derbi i kryeqytetit vishet i kuq, Partizani nis “arratinë” ndaj Tiranës

Shkruar nga NEWSPORT
VIDEO/ Derbi i kryeqytetit vishet i kuq, Partizani nis

Derbi i kryeqytetit, Java e 15-të e “Abissnet Superiore”

Tirana-Partizani 0-1

Stadiumi: “Air Albania”

Arbitër: Eldorjan Hamiti

Ndeshja: Përfundon derbi i kryeqytetit, ku Partizani ka arritur të triumfojë pas 6 takimesh kundër Tiranës. Xhuliano Skuka ishte njeriu i cili vulosi fatin e takimit pas vetëm 4 minutave lojë. Fitorja e sotme çon në +4 diferencën e pikëvë mes Partizanit dhe Tiranës.

Të kuqtë shkëputën në krye të klasifikimit, pasi arritën të mundin rivalin direkt në luftën për titull. Emocione dhe grintë kishte përgjatë 90 minutave. Nuk kanë munguar as atmosfera e “zjarrtë” në shkallët e “Air Albania”, nga ana e dy tifozerivë. Gjyqtari, Eldorjan Hamiti është detyruar të ndërpresë në disa momente takimin për shkak të trazirave nga tifozët.

Formacionet zyrtare:

Tirana: Bekaj, Ismajlgeci, Najdovski, Aleksi, Lulaj, Deliu, Limaj, Kallaku, Hasani, Patrick, Xhixha. Trajner: Orges Shehi

Partizani: Hoxha, Hadroj, Bitri, Sota, Buxhelaj, Matondo, Rrapaj, Murataj, Hoti, Cara, Skuka. Trajner: Giovanni Colella

 

Komenti minutë pas minute:

100'+8' Përfundon takimi

100' Xhixha nuk ka arritur të shty topin në portën e boshatisur. Akordohen 8 minuta shtesë

92' Shpërdoron  përsëri Cara, kësaj here Bekaj është fantastik

74' Ismajlgeci nuk arrinë të shtyj topin në rrjetë

72' Patrick shumë pranë golit të barazimit, Tirana shpërdoron rastin e artë 

68' Cara ndalet nga traversa. Me fat Tirana në këto momente

60' Rinis loja pas 13 minutash ndërprerje

48' Ndeshja është ndërprerë pas një situate të rrezikshme, e cila u krijua nga tifozeria bardheblu, ku disa fishekzjarre janë drejtuar pranë tribunës qendrore

46' Nis pjesa e dytë. Partizani bën lëvizjen e parë, Buxhelaj i lë vendin Atanaskoski

45'+1' Mbyllet pjesa e parë

44' Tirana nuk kënaqet me këtë rezultat në pjesën e parë, Hasani shpërdoron rastin e artë

42' Kallaku provon nga distanca, topi përfundon jashtë kuadratit të Alban Hoxhës 

28' Skuka tenton nga distanca por Bekaj është pozicional 

9' Tirana e përgjumur, Partizani kërkon të befasoj Bekajn

4' Mjaftojnë katër minuta për Skukën, Partizani merr kryesimin

1'- Starton derbi i kryeqytetit pas 8 minutash vonesë. Tirana-Partizani duan fitoren që vlen më shumë se 3 pikë.

 Ekipet ndryshojnë krahët e fushës, pasi atmosfera e zjarrtë nga tifozët ka detyruar të ndodh kjo gjë. Fair Play total nga kapitenët.

 Nis me vonesë takimit, pasi tifozët kanë "pushtuar" fushën me koreografitë e tyre. Pritet të pastrohet fusha.

Poll

Lexo gjithashtu

Superiore - Ndeshjet

Kategoria Superiore

Itali - Serie A

Spanjë - La Liga

Angli - Premier League

Gjermani - Bundesliga