Hapësire reklamuese

Çështjet kryesore

ARKIVA

VIDEO/ Argjentina është Kampione e Botës, Kupa është e Messit! "Pleshti" mbreti i historisë së futbollit, Franca zbret nga froni i kampiones

Shkruar nga NEWSPORT
VIDEO/ Argjentina është Kampione e Botës, Kupa është e

Argjentina 3-3 (4-2) Francë (Messi 23' p, 108', Di Maria 36'/ Mbappe 80', 82', 118' p)

KUPA E BOTËS, FINALE

Stadiumi: “Lusail Iconic Stadium”

Arbitër: Szymon Marciniak (Poloni)

Formacionet zyrtare:

ARGJENTINA (4-4-2): Martinez; Molina (Montiel 91'), Romero, Otamendi, Tagliafico; Di Maria (Acuna 64'), De Paul (Paredes 103'), Enzo Fernandez, Mac Allister (Pezzella 116'); Messi, Alvarez (Lautaro 103'). Trajner: Lionel Scaloni

FRANCA (4-2-3-1): Lloris; Kounde, Varane (Konate 113'), Upamecano, Theo; Tchouameni, Rabiot (Fofana 95'); Dembele (Muani 41'), Griezmann, Mbappe; Giroud (Thuram 41'). Trajner: Dider Deschamps

Komenti minutë pas minute:

4- Shenon Monitel, ARGJENTINA KAMPIONE BOTE

4- Shenon Kolo Muani

3- Shenon Paredes

3- Gabon Tchouameni

2- Shenon Dybala

2- Gabon Coman

1- Shenon Messi

1- Shenon Mbappe

PENALLTI, e nis Franca

120+3' Mbyllen 120 minuta loje, Penalltite vendosin kampionen

118' GOOOOL, Nuk ka mundesi, Mbappe barazon perseri

108' Goooll, Messi vendos diktatin, Argjentina rikthen avantazhin

106' Nisin 15 minutat e fundit

105+1' Mbyllet shtesa e pare

105+1' Perseri gabon Lautaro, mundesi e arte per te shenuar

105' Fantastik Upamecano, heq nje gol te sigurte nga kembet e Lautaros

91' Fillojne shtesat

90+8' 90 minuta spektakel, 4 gola dergojne ndeshjen ne shtesa

90+4' Rrezikon golin e fitores Franca, Camavinga pason per Thuram ne zone por pret ne dy kohe Martinez

82' E pabesueshmeeee, Mbappe barazon ndeshjen

80' RIHAPET NDESHJA, Mbappe shenon me penallti

71' Goditja e pare per Francen, Mbappe dergon topin mbi traverse

64' Protagonisti absolut, Angel Di Maria largohet nen duartrokitjet e stadiumit, Acuna ne loje

59' Di Maria nxjerr nje top per Alvarez i cili futet ne zone, godet por pret portieri Lloris

49' Argjentina e nis aty ku e la, kundersulm i rrezikshem, Di Maria kroson per De Paul i cili godet fluturimthi por qendrore per Lloris

46' Nis pjesa e dyte, Franca duhet te reagoje, Argjentina eshte komode

45+7' Mbyllet pjesa e pare, Argjentina shume prane trofeut

41' Franca menjehere me zevendesime, largohet Dembele dhe Giroud ne loje dy sulmuesit, Kolo Muani dhe Thuram

36' Shperthen ne lot Di Maria pas golit te shenuar

36' Kundersulm perfekt, Argjentina shenon te dytin

35' Franca ka shume veshtiresi ne daljen nga gjysmefusha e saj, Argjentina ka vendosur diktatin e lojes

23' Gooool, Messi kalon Argjentinen ne avantazh, festojne bardhekalterit

22' Di Maria fiton 11-metersh, Dembele gabon ne nderyhrje

20' Goditje denimi per Francen, Griezmann kroson ne zone dhe Giroud fluturon por topi shkon mbi traverse

17' Gabim i Theo Hernandez, Argjentina nis kundersulm befas me De Paul qe pason per Messin ne zone i cili nuk arrin dot topin qe del si penallti ne levizje per Di Maria por sulmuesi gabon ne gjuajte

4' Goditja e pare ne porte shkon per Argjentinen, Mac Allister godet nga jashte zone por qendrore per Lloris

1' Starton finalja e madhe. Argjentina dhe Franca ne lufte per lavdi

Poll

Lexo gjithashtu

Superiore - Ndeshjet

Kategoria Superiore

Itali - Serie A

Spanjë - La Liga

Angli - Premier League

Gjermani - Bundesliga