Hapësire reklamuese

Çështjet kryesore

ARKIVA

UEFA i përgjigjet “dhëmbë për dhëmbë” Superligës, krijohet Shoqata Evropiane e Klubeve që do rishpërndajë të drejtat televizive

Shkruar nga NEWSPORT
UEFA i përgjigjet “dhëmbë për dhëmbë”

UEFA dhe Shoqata Evropiane e Klubeve (ECA) kanë nisur sot një projekt të ri për të menaxhuar të drejtat televizive dhe shpërndarjen e të ardhurave që vijnë nga garat evropiane. ECA që drejtohet nga Al-Khelaifi do të përfshijë më shumë klube në ndarjen e të drejtave televizive.

Synimi i saj është të largojë Superligën nga e ardhmja. ECA kërkon të shprehi solidaritet në shpërndarjen e të ardhurave edhe për ato klube që nuk marrin pjesë në garat evropiane. Së shpejti do të mbahen disa zgjedhje gjatë vitit, ku fokusi do të jetë te rinovimi i zyrave të FIFA dhe UEFA dhe gjithashtu presidenca e ECA.

Kjo e fundit synon të zgjerohet me sa më shumë klube duke parë edhe rrezikun e krijimit të Superligës si një kompeticion paralel me kompeticionet e UEFA.

Poll

Lexo gjithashtu

Superiore - Ndeshjet

Kategoria Superiore

Itali - Serie A

Spanjë - La Liga

Angli - Premier League

Gjermani - Bundesliga