Hapësire reklamuese

Çështjet kryesore

ARKIVA

“Tirana i ka mundësitë për të dalë kampion”, Erbim Fagu: Do t’i bëjmë hyzmetin titullit, por nuk mund të bëj mrekulli

Shkruar nga NEWSPORT
“Tirana i ka mundësitë për të dalë

Tirana nuk shkoi më shumë se në një barazim pa gola në ndeshjen e parë çerekfinale të Kupës së Shqipërisë. Gjithçka mbetet e hapur për ndeshjen e kthimit në kryeqytet pas 2 javësh. Erbim Fagu dha prononcimin e tij të parë si trajner i Tiranës teksa sot bëri debutimin në pankinë.

“Ishte dita e parë dhe logjikisht do ndiqja linjën që kishim. Patëm mungesë Latifin dhe Deliun, mendova të rreshtohesha me kujdes në mbrojtje. Unë jam optimist për ekipin që kam, e kam ndjekur kampionatin. Kontigjenti është, ka kualitet dhe mendoj që kemi mundësitë të arrijmë objektivat.

Final Four ideal? Skemën nuk e komentoj dot pasi ajo është tani, unë kam besim dhe do të arrijmë 4-shen për të synuar titullin kampion. Rotacion? Latifi i dëmtuar dhe Deliu me grip, nuk bëmë rotacion.

Porta e paprekur pas shumë kohësh? Nuk mund të them që ishte strategji, por janë disa momente që gjatë lojës lojtarët bëjnë këtë zgjidhje duke patur parasysh lodhjen fizike me 6 ndeshjet e fundit. Donim të luanim me top poshtë, por nuk është e prerë me thikë. Edhe Teuta na hapi probleme duke ndryshuar modulin.

Lodhje fizike apo psikologjike? Nuk di ta them me saktësi, por unë nuk pashë ndonjë rënie psikologjike nga lojtarët, më shumë fizike.

Çfarë do të ndryshoj? Nuk do të bëj ndonjë mrekulli për kaq kohë sa ka ngelur. Si çdo trajner, ka filozofitë e veta të cilat unë do të mundohem t’ja përcjell ekipi në një kohë të shkurtër. Kjo është sfida ime më e madhe.

Tirana i ka mundësitë të shpallet kampion edhe me këtë kontigjent. Kemi kualitet dhe jam besimplotë, do t’i bëjmë yzmetin për të arritur objektivin. Kjo ishte një nga objektivat që kam diskutuar edhe me presidentin”, tha Fagu.

Poll

Lexo gjithashtu

Superiore - Ndeshjet

Kategoria Superiore

Itali - Serie A

Spanjë - La Liga

Angli - Premier League

Gjermani - Bundesliga