Hapësire reklamuese

Çështjet kryesore

ARKIVA

Nisin “xixat” e para, SHBA u ndryshon flamurin, Irani kërkon përjashtimin

Shkruar nga NEWSPORT
Një nga ndeshjet që pritet me interes të lartë në Kupën e Botës është edhe ajo mes SHBA dhe Iranit, ditën e nesërme në orën 20:00. Marrëdhëniet mes dy shteteve janë të tensionuara prej vitesh për shkak të ndërhyrjes së amerikanëve në Lindjen e Mesme. Një postim në Twitter i ekipit amerikan do të shtonte akoma më shumë zjarrin. Në përditësimin e renditjes së Grupit B, flamuri i Iranit ishte edituar duke iu hequr simboli islamik në shenjë proteste për të drejtat e grave në vendin arab. I menjëhershëm ka qenë edhe reagimi i Iranit që e ka konsideruar si shkelje dhe përdhosje e identitetit kombëtar duke kërkuar edhe përjashtimin nga FIFA që sipas rregullores mund të dënohet deri në 10 ndeshje. Reagimi i Iranit:
Poll

Lexo gjithashtu

Superiore - Ndeshjet

Kategoria Superiore

Itali - Serie A

Spanjë - La Liga

Angli - Premier League

Gjermani - Bundesliga