Hapësire reklamuese

Çështjet kryesore

ARKIVA

Menaxheri Elton Marini tregon lëvizjet e Superiores në lojtarë dhe buxhet

Shkruar nga NEWSPORT

Elton Marini është një ndër menaxherët më të njohur të futbollit Shqiptar, pasi dihet që ka pasur marrëdhënie me lojtarë me peshë të kampionatit tonë. Ka lëvizur lojtarë jashtë kufijve të vendit tonë, por edhe ka sjellë emra me peshë që kanë lënë gjurmë në Superiore.

[caption id="attachment_13903" align="alignleft" width="164"]Prezantimi i Gurit te skuadra e Kukësit Prezantimi i Gurit te skuadra e Kukësit[/caption]

Së fundmi ai është duke u marrë me çështjen "Pejiç", ku tregon se ku do të shkojë kroati, i cili ka lënë gjurmë në Superiore me Tiranën, Dinamon, Flamurtarin dhe Kukësin. Ai është një ndër goleadorët më të mirë të dekadës së fundit në Shqipëri, ndërsa pas përfundimit të kontratës me klubin iranian, ai është drejt firmosjes në Superiore.

Sa iu përket lëvizjeve në merkato, i intervistuar nga "Neësport.al", Elton Marini tregon se kush klube po veprojnë më mirë në menaxhim dhe kush nuk është ndier akoma. "Pejiç është i lirë nga sot. Do të shkojë atje kush ofron më shumë para. Akoma nuk e kemi vendosur. Janë katër skuadra në lojë, përfshi Kukësin e Vllazninë"­ ka thënë fillimisht Marini.

Kush janë skuadrat që shpenzojnë më shumë dhe më pak në Shqipëri?

Shpenzimet janë të limituara në merkato. Detyrimet e kompeticioneve Europiane kanë bërë që këto skuadra të bëjnë merkato të shpejtë. Partizani po vepron më mirë se po bën blerje të kujdesshme. Djem të rinj që i shërbejnë projektit të trajnerit. Kukësit i mbaron kontrata me 6 lojtarë. Pas Europa League duhet të bëjë merkato. Shkodra është shumë e pavendosur me pushtetin që ka marrë trajneri Cungu. Duhet ta ketë më në kontroll drejtori i klubit me administratorin e Vllaznia. Ekipet që kanë hyrë rishtaz janë shumë dobët në perceptimin e merkatos. Nuk e përballojnë dot nivelin e Superiores. Kam frikë se do përsëritet presidenca e Tërbunit. Bylis me të mirat e të këqijat e nderoi kampionatin.

Shitja më e shtrenjtë e këtij viti kush është realizuar?

Slloveni i Partizanit me 84 mijë euro në vit është goditja më e rëndë nga ana financiare për lojtarët që vijnë në Shqipëri.

[caption id="attachment_17380" align="alignleft" width="300"]Elton Marini me të birin Elton Marini me të birin[/caption]

Merkato në dalje?

Shpresojmë në bashkëpunim me klubet që të punohet që të dalin nga Shqipëria si Fili, Jaupaj dhe Guri. Por, edhe Bardhi pak më vonë. Ky kampionat do të jetë shpërthyes për Filin dhe Gurin. Nga Skënderbeu pritet shitja e Latifit, por klubi nuk e ka përcaktuar. Dje kam folur me Shkumbin Qorrmemetin për të, por nuk është p;ërcaktuar se do ta mbajnë apo do ta shesin, pasi ka kërkesa për të.

Shifra e Pejiç ku vërtitet?

Varion midis 80 dhe 90 mijë euro në vit. Ka shënuar gola pa fund në kampionatin shqiptar. Nëse marrim lojtarë të panjohur që marrin 6-7 mijë dollarë në muaj, edhe Pejiç duhet të jetë i barbartë me ta.

Mendon se Superiorja duhet tu japë dorë të rinjve?

Limiti i katër lojtarëve të huaj i detyron klubet të shohin nga Kategoria e parë për elemntë të vlefshëm për të ardhmen. Jo rastësisht Fili dhe Guri bënë sezon të mirë. Jaupaj u afrua nga Partizani B me kontratë profesioniste. Kjo duhet të jetë rruga për klubet, të marrin të rinj nga Kategoria e Parë, sepse ka elementë që dallojnë.

Poll

Lexo gjithashtu

Superiore - Ndeshjet

Kategoria Superiore

Itali - Serie A

Spanjë - La Liga

Angli - Premier League

Gjermani - Bundesliga