Hapësire reklamuese

Çështjet kryesore

ARKIVA

E TURPSHME/ Futbollistët kosovarë i quajnë jugosllav, sajti prestigjoz bën gafën e rëndë

Shkruar nga NEWSPORT
E TURPSHME/ Futbollistët kosovarë i quajnë jugosllav, sajti

17 shkurt të vitit 2008 në orën 15:39 në Kuvendin e Republikës së Kosovës në Prishtinë u shpall Pavarësia e Kosovës. Një ditë historike për popullin shqiptar që hapi një faqe të re në historinë e saj. Më 3 maj të vitit 2016, Kosova u pranua zyrtarisht edhe nga UEFA për të zhvilluar ndeshjet e klubeve dhë Përfaqësues me të drejta të plota në kompeticionet e saj.

Mirëpo, kjo nuk ka mjaftuar për sajtin presitgjoz për të dhënat e futbollistëve, Transfermarkt. Me një hulumtim shumë të thjeshtë shihet se të gjithë futbollistët e lindur në Kosovë, konsiderohen jugosllav. Për shembull, futbollisti i njohur Amir Rrahmani, kapiten i Kosovës dhe titullar te Napoli, konsiderohet i lindur në Prishtinë të Jugosllavisë ndërkohë që thjeshtë shtetësia quhet kosovare.

[gallery jnewsslider_title="Disa nga skdeat e lojtareve kosovar ne Transfermarkt" ids="686640,686641,686642,686643,686644"]

Poll

Lexo gjithashtu

Superiore - Ndeshjet

Kategoria Superiore

Itali - Serie A

Spanjë - La Liga

Angli - Premier League

Gjermani - Bundesliga