Hapësire reklamuese

Çështjet kryesore

SERIE A

“Dëmtimi më rrezikoi karrierën”, Amir RRAHMANI: Napoli luan vetëm për fitore, fokusi te Championsi dhe Scudetto

Shkruar nga NEWSPORT
“Dëmtimi më rrezikoi karrierën”, Amir RRAHMANI:

Mbrojtësi i Napolit, Amir Rrahmani, foli për Radio Kiss Kiss Napoli për momentin e skuadrës napolitane dhe gjendjen e tij pas kthimit nga dëmtimi i gjatë.

"Ne gjithmonë luajmë për tre pikët edhe nëse ndonjëherë gjërat nuk shkojnë mirë, është normale. Çdo ekip ka një rënie dhe shpresoj që tashmë e kemi kapërcyer dhe se jemi kthyer”.

Lëndimi është hedhur pas tani.

"Kam pasur një dëmtim shumë të keq, por e kapërceva mirë. Kishte rrezik të mos kthehesha më si më parë, por shkoi mirë. Pas gjithë punës që bëra me stafin, me mjekët dhe fizioterapistët tani jam shumë i lumtur që jam kthyer”.

Si është të jesh në +13?

"Është një shenjë se ne jemi duke bërë mirë, por jemi vetëm në gjysmë të rrugës dhe shpresojmë të vazhdojmë kështu. Sipas mendimit tonë, ne nuk kemi bërë asgjë ende, është ende herët."

A do të ketë 18 finale? A është ky shpirti?

"Po, ne gjithmonë shkojmë në fushë për tre pikët, të përqendruar, me durimin maksimal. Të shënojmë gola dhe të pësojmë më pak. Ky është qëllimi ynë."

Ju keni gjithashtu mbrojtjen më të mirë në ligë: meritë për të gjithë?

"Po, falë të gjithë ekipit sepse të gjithë sulmojnë dhe të gjithë mbrojnë. Nuk janë vetëm mbrojtësit që mbrojnë, faza e mbrojtjes fillon me sulmuesit. Pastaj kur skuadra përpara bën mirë, është shumë më e lehtë edhe për ne prapa."

Si është mirëkuptimi me Kimin?

"Ai është shumë i fortë, ne po bëjmë mirë së bashku. Ai vjen nga një lloj tjetër futbolli, kështu që biseduam. Tani ai është në krye, ai e di se çfarë dëshiron trajneri, si duhet të sillemi, si duhet të mbrohemi dhe si duhet ta trajtojmë topin”.

Me Romën, një tjetër stadium full. E ndjetë praninë e atyre 55 mijë tifozëve?

“Është shumë bukur kur stadiumi është plot, ne ndihemi më të fortë dhe energjikë së bashku me tifozët. Mund të shtyjmë më shumë dhe të kërkojmë gjithmonë tre pikët”.

A ka merita Spalletti për këtë futboll të bukur?

“Po, merita është e gjitha e tij. Ai ka një filozofi loje që ne po e ndjekim, nuk ka dyshim se është e gjitha merita e tij”.

Çfarë mesazhesh ju dërgon Spalletti?

"Ai na thotë të jemi të qetë, të mendojmë lojë pas loje. Ai gjithashtu thotë se është ende shumë herët, ne jemi vetëm në gjysmë të rrugës."

Si e prisni përballjen me dy lojtarë të fortë si Dybala dhe Abraham?

"Ne e dimë se sa më shumë të kemi topin, aq më mirë do të jetë. Ne do të duhet të menaxhojmë kundërsulmin e tyre, të jemi shumë të kujdesshëm kur ta humbim topin dhe ata të rifillojnë."

A besoni në objektivin e çerekfinaleve të Champions League? Napoli nuk e ka arritur kurrë më parë.

"Ne besojmë në të sepse kemi bërë mirë edhe në Champions League. Ne e përfunduam grupin në vendin e parë dhe nuk ishte e lehtë sepse kishte kundërshtarë të fortë. Shpresojmë të vendosim një rekord edhe në këtë kompeticion."

A mund ta shqiptoni fjalën Scudetto?

“Jemi në gjysmë të rrugës për në Scudetto, mund ta themi kështu (qesh)”.

A flisni në dhomat e zhveshjes për Scudetton?

"Jo, sepse ka shumë ndeshje dhe ne mendojmë vetëm të përgatitemi. Atëherë e dimë se rruga është ende e gjatë, por e dimë se nëse luajmë siç dimë, mund t'i fitojmë këto ndeshje.

Poll

Lexo gjithashtu

Superiore - Ndeshjet

Kategoria Superiore

Itali - Serie A

Spanjë - La Liga

Angli - Premier League

Gjermani - Bundesliga