Hapësire reklamuese

Çështjet kryesore

EUROPA LEAGUE

VIDEO/ Mjaftojnë 10 lojtarë, Roma mposht Milanin dhe shkon në gjysmëfinale

Shkruar nga NEWSPORT
VIDEO/ Mjaftojnë 10 lojtarë, Roma mposht Milanin dhe shkon në
Roma-Milan

Roma 2-1 Milan (3-1)

Roma ka triumfuar edhe në ndeshjen e kthimit përballë Milanit në kuadër të çerekfinaleve të Europa League. Pasi fituan me rezultatin 0-1 në “San Siro”, të besuarit e Daniele De Rossit triumfuan edhe në shtëpi me rezultatin 2-1.

Verdhekuqtë shënuan dy gola mjaft të shpejtë me Mancinin në minutën e 12’ dhe Dybala 10 minuta më vonë. Ndërsa në minutën e 31’ Roma mbeti me 10 lojtarë, pasi Çelik u ndëshkua me karton të kuq. Pavarësisht avantazhit numerik, në pjesën më të madhe të ndeshjes, Milani nuk shënoi më shumë se 1 gol. Edhe atë e gjeti Gabbia në minutën e 85’.

Roma tashmë shkon në gjysmëfinale aty ku do të përballet me kampionët e Gjermanisë, Bayer Leverkusen.

Europa League: Çerekfinale
Stadiumi: Olimpico
Arbitër: Szymon Marciniak 

FORMACIONET ZYRTARE:
ROMA (4-3-3):
Svilar; Celik, Mancini, Smalling, Spinazzola; Bove, Paredes, Pellegrini; El Shaaraëy, Lukaku, Dybala.
MILAN (4-2-3-1): Maignan; Kalabria, Gabia, Tomori, Theo Hernandez; Musah, Bennacer; Pulisic, Loftus-Cheek, Leao; Giroud.

Rastet e ndeshjes:
86' GOL! Gabbia sjell festë te Milani.

30' Çelik ndëshkohet me karton të kuq, Roma mbetet me 10 lojtarë.

22' GOL! Dybala shënon golin e dytë.

20' Milani pranë golit, topi shkon në traversë.

12' GOL! Mancini kalon Romën në avantazh.


1' Starton sfida në "Stadio Olimpico".

 

Poll

Lexo gjithashtu

Superiore - Ndeshjet

Kategoria Superiore

Itali - Serie A

Spanjë - La Liga

Angli - Premier League

Gjermani - Bundesliga