Hapësire reklamuese

Çështjet kryesore

ARKIVA

Bogdani ziliqar: Doja të isha vetë në fushë

Shkruar nga NEWSPORT
Bogdani ziliqar: Doja të isha vetë në fushë

Erion Bogdani, golashënuesi më i mirë i Kombëtares në të gjithë historinë e saj, i kontaktuar nga “Allez” u është përgjigjeve të të ftuarëve, duke zbuluar disa kuriozitete në lidhje me ndeshjet e fundit, trajnerëve të ekipit dhe të ardhmes. Ai shpreh dëshirën që Shqipëria të luajë edhe një ndeshje, pra atë të 1/8-ave dhe më pas të largohet me kokën lartë. Por, përpos kësaj, ai shprehet i bindur se ngërçi ka kaluar dhe se lojtarët nëse kualifikohen, kanë për t’i shkuar në fund Europianit.

Normal që kish zili, më vinte qef të luaja. Ti lemë shakatë, jam i kënaqur që bëj pjesë te Kombëtarja. U gëzova sikur luajta dhe unë. Dhanë maksimumin dhe na bënë krenarë të gjithë.

Profesionalizëm – Trajneri ka punuar shumë dhe e ka perfeksionuar këtë ekip. Nuk dua të them vetëm për një ndeshje, por të treja. Ka qenë e vendosur mirë në fushë dhe të barabartë me të gjitha skuadrat. Të paktën të na jepet shansi të luajmë një ndeshje tjetër.

Ëndrra – Kemi punuar shumë dhe kemi bërë shumë stërvitje sidomos në Austri ku ka pasur dy seanca çdo ditë. Periudhë shumë e mirë për ne dhe trajnerin. Kur jemi mësuar të luajmë ndeshjet me 4 ndeshje, është vështirë të punohet. Kjo është përgatitur në mënyrë perfekte dhe loja e skuadrës perfekte.

Sulmi – Ne si staf dhe trajneri kur filloi grumbullimi i pamë të gjithë në mënyrë të barabartë. 27 lojtarë që u përzgjodhën, por dje trajneri vendosi. Ai mund ti fuste të 23 në fushë, të gjithë të disponueshëm, shumë e vështira zgjedhja e formacionit. Është punuar fort nga të gjithë, ata e meritojnë të gjithë formacionin.

Formacioni – Ne jemi staf dhe nuk diskutohet dhe trajneri e vendos vet formacionin, sepse ai është lideri i Kombëtares. Trajneri vendos për gjithçka.

https://www.youtube.com/watch?v=hhS6bikXLCM

Pishman – Asgjë nuk na ka mbetur pishman, sepse kemi bërë tre ndeshje si të barbartë me kudnërshtarët. Tre takime në mënyrë perfekte. Kemi humbur raste, por dje shënuam dhe fituam. Nesër kemi dy stërvitje, jemi gati dhe këto djem duhet të luajnë e të japin maksimumin për të shkuar deri në fund të këtij Europiani. Por, duke parë duke bërë. Kam qef që djemtë të luajnë edhe një ndeshje. Të kthehemi në Shqipëri me kokën lartë.

Taktika – Në ekipin tonë është pjesë shumë e rëndësishme taktika dhe i kemi kushtuar vëmendje të madhe. Edhe ju që na keni parë, ne kemi qenë të rreshtuar më mirë. Edhe në ndeshjen kundër Zvicrës treguam se jemi ekip i vendosur shumë mirë dhe se krijuam mundësi të barazojmë me ta. Edhe në ndeshjen me Francën e atë me Rumaninë, kjo u vërtetua që luajmë mirë taktikisht. Taktika është baza e lojës. Kur fillon loja, goditjet standarte, goditjet e lira kanë qenë të mirëmenduara.

Diferenca në vite – Në mentalitetin e kësaj skuadre kanë ndryshuar shumë gjëra sepse nuk mund të krahasojmë kohën. U bëj komplimente të gjithëve. Me një pune afatgjate u arrit kjo që jemi sot.

“Binjaku” – Është vështirë që të bëj shumë krahasime me lojtarët që janë këtu. Këtë po kujtoja dy ditë më parë me Tramezzanin, mund të afrohem me Cikalleshin.

Ndihma – Trajneri De Biazi na ka ndihmuar shumë. Ndaj doja të falenderoja presidentin Duka dhe trajnerët De Biazi dhe Tramezzani. Ata na mbajnë afër dhe kemi mësuar shumë.

Premio – Shpresojmë ta dyfishojmë në ndeshjen e radhës.

Poll

Lexo gjithashtu

Superiore - Ndeshjet

Kategoria Superiore

Itali - Serie A

Spanjë - La Liga

Angli - Premier League

Gjermani - Bundesliga