Hapësire reklamuese

Çështjet kryesore

BOTA

ZYRTARE/ FIA zbulon fajtorin, skuderia i rrezikon titullin Verstappen

Shkruar nga NEWSPORT
ZYRTARE/ FIA zbulon fajtorin, skuderia i rrezikon titullin Verstappen

Akuzat e hedhura ditë më parë nga Ferrari dhe Mercedes ku fajsonin për tejkalim buxheti të skuderisë së Redbull. FIA pasi ka nisur hetimet për të vertetuar këtë akuza në qoftë se ishin të pavërteta apo jo, ka dalë në përfundimin që Redbull ka pasur një tejkalim të shifrave në buxhet.

Vendimi që do të merret nga FIA për dënimin mbetet akoma për t’u shqyrtuar pasi në rrezik është dhe titulli kampion i Max Verstappen. Limiti i vendosur nga FIA për buxhetin ishte 130 milionë euro dhe kjo shumë është tejkaluar në masën 5%.

Në listë nuk është vetëm Redbull por dhe Aston Martin që ka bërë një shkelje të proceduarave që FIA ka akorduar.

Poll

Lexo gjithashtu

Superiore - Ndeshjet

Kategoria Superiore

Itali - Serie A

Spanjë - La Liga

Angli - Premier League

Gjermani - Bundesliga