Hapësire reklamuese

Çështjet kryesore

ARKIVA

VIDEO/ Një penallti vendos sfidën në Laç, Albano Aleksi “çon” Egnatian me një “këmbë” në gjysmëfinale

Shkruar nga NEWSPORT
VIDEO/ Një penallti vendos sfidën në Laç, Albano Aleksi

LAÇI – EGNATIA  0 – 1 (Aleksi 90+3')

Ndeshja: Është mbyllur me fitoren e Egnatias çerekfinalja e parë e Kupës së Shqipërisë, ku rrogozhinasit u përballën me laçin. Skuadra e Edlir Tetovës triumfon 1-0 ndaj “djemve” të Mirel Josës.

Skuadrat bënë një ndeshje të fortë, por pa mundur të gjejnë golin deri në minutat shtesë.. Sherri dhe Dajsinani do të ishin protagonistë absolutë në këtë përballje, me dy gardianët që kanë bërë pritje vendimtare për ekipet e tyre. Në pjesën e parë kurbinasit pretenduar për penallti gjatë një rrëmuje në zonë, por Maletaj nuk ishte i këtij mendimi.

Gjithashtu edhe rrogozhinasit pretenduan për penallti për faull më zonë, por sërish arbitri kryesorë nuk kishte këtë mendim. Por sërish goli do të vinte nga goditja e një 11-metërshi. Albano Aleksi shndërroi në gol penalltinë e fituar, duke i dhënë triumfin rrogozhinasve.

Një fitore që tashmë “çon” rrogozhinasit më një “këmbë” në gjysmëfinalen e Kupës së Shqipërisë, teksa çerekfinalja e dytë do të luhet pas dy javësh në “Egnatia Arena”.

Kupa e Shqipërisë: Faza e 1/8-ave

Stadiumi: Laç

Arbitër: Dorjan Maletaj

Formacionet zyrtare:

Laçi: Dajsinani, Kurti, Dajko, Junior, Sa Silva, Manellari, Kryeziu, Myrta, Prodani, Bajramaj, Saboëale. Trajner: Mirel Josa

Egnatia: Sherri, Xhemajli, Drame, Malota, Zejnullai, Ndreca, Fangaj, Aleksi, Fernando, Montenegro, Spahiu. Trajneri: Edlir Tetova

Komenti minutë pas minute:

90+5'- Albano Aleksi tregohet i sakte nga gjuajtja e penalltise. VIDEO 

90+3'- Silva shkakton penallti, Egnatia ka shansin e arte per te kaluar ne avantazh. VIDEO

83'- Pretendim per penallti te Egnatia, per faull ne zonen kurbinase ndaj Spahiut, por Maletaj nuk eshte i ketij mendimi.

72'- Skuadrat kembengulin per golin e avantazhit, por skuadrat nuk kane saktesine e duhur para porte.

57'- Skuadrat e humbasin shpejt topin ne mesfushe.

46'- Nis pjesa e dyte, skuadrat ne kerkim te golit te avantazhit.

45+1'- Mbyllet pjesa e pare 0-0 mes dy skuadrave.

38'- Goditje kendi per Lacin, me topin qe shkon ne zone dhe kurbinasit pretentojne per prekje me dore nga Spahiu. Maletaj nuk eshte i ketij mendimi. VIDEO

34'- Ndreca provon serish, gjuan me koke dhe topi shkon ne duart e Dajsinanit. VIDEO

27'- Egnatia shfaqet serish rrezikshem ne zonen e Lacit, duke u shkaktuar nje rremuje, por aksioni do te nderpritet per pozicion jashte loje te Montenegro. VIDEO

14'- Kundersulm i shpejte nga Laci. Sobowale shkeputet ndaj kundershtareve, por Sherri eshte ne pozicion dhe ndal gjuajtjen e sulmuesit kurbinas. VIDEO

10'- Laci provon nga nje goditje denimit, por Malota eshte ne vendin e duhur per te ndalur tentativen e vendasve. VIDEO

7'- Rast i arte per rrogozhinasit. kurbinasit nuk merren vesh ne mbrojtje, Ndreca gjuan drejt portes, por dal Dajsinani. VIDEO

4'- Egnatia niset ne kundersulm, por Spahiu ndalet nga Bajramaj. VIDEO

1’- Shkelmohet topi i parë në Laç, skuadrat në kërkim të fitores

Poll

Lexo gjithashtu

Superiore - Ndeshjet

Kategoria Superiore

Itali - Serie A

Spanjë - La Liga

Angli - Premier League

Gjermani - Bundesliga