Hapësire reklamuese

Çështjet kryesore

ARKIVA

VIDEO/ Gjermania fiton por e mbyll këtu, dështimi i dytë rresht në Kupën e Botës

Shkruar nga NEWSPORT
VIDEO/ Gjermania fiton por e mbyll këtu, dështimi i dytë rresht

Kosta Rika 2-4 Gjermania (Tejeda 58', Vargas 70'/ Gnabry 10', Havertz 73', 85', Fullkrug 89')

Kupa e Botës Katar 2022

Grupi E

Stadiumi: Al Bayt

Gjyqtar: Stephanie Frappart (Francë)

Formacionet zyrtare:

Kosta Rika (5-4-1): Navas; Fuller, Duarte, Waston, Vargas, Oviedo; Campbell, Borges, Tejeda, Aguilera; Venegas

Gjermania (4-2-3-1): Neuer; Kimmich, Sule, Rudiger, Raum; Gundogan, Goretzka; Sane, Musiala, Gnabry; Muller

Komenti minutë pas minute:

90+10' Mbylletndeshja, Gjermani zhgenjen serish

89' Fullkrug shenon serish, VAR konfirmon golin

85' Perseri Havertz, Gjermania rikthehet ne avantazh, tashme eshte ne doren e Spanjes

73' Rikthehet barspesha. Havertza rihap llogarite

70' Makthe per gjermanet, Kosta Rika shenon te dytin, ky gol i dergon ne krye latinet

67' Te pafat gjermanet, Musiala godet serish shtyllen

62′  Sërish shtyllë, kësaj here ishte Rudiger që te zona e vogël shumë pranë portës, ka prekur shtyllën e jashtme.

60′ Shtylla i thotë “jo” talentit Musiala. Të pafat gjermanët në këto momente.

58' E pabesueshme. barazon Kosta Rika

46' Nis pjesa e dytë. Ndryshime per te dy ekipet, Goretzka dle per gjermanet dhe ne vendin e tij hyn Klostermann, Kosta Rika largon Aguilera per Salas

45+1' Perfundon pjesa e pare

42' Panik te Gjermania, gafa e Raum dhe Rudiger i jep mundeisne e arte Kosta Rikes por Fuller gabon para Neuer

36' Musiala kerkon me cdo kusht golin, futet rrezikshem ne zone duke dribuar kedo qe i del perpara por gabon ne momentin e fundit

27′ Provon të surprizojë Kosta Rika me Kempëll, por sulmuesi nuk koordinohet siç duhet brenda  zonës.

25′ Gjermania ushtron presion të vazhdueshëm në zonën e Kosta Rikës në kërkim të golit të dytë.

14′ Navas shndërrohet në një poligon qitje. Sulme të vazhdueshme të gjermanëve, kësaj here provon Gorecka me kokë, por portieri kostarikan, largon rrezikun në këndore.

10' Gnabry shenon per Gjermanine, Panzerat e nisin me marshin e peste

7' Musiala tregon klasin e tij, driblon 6 lojtare brneda zones por nuk arrin te pasoje sic duhet per shoket

1' Starton sfida, Gjermania ne sulm per tre pike

Poll

Lexo gjithashtu

Superiore - Ndeshjet

Kategoria Superiore

Itali - Serie A

Spanjë - La Liga

Angli - Premier League

Gjermani - Bundesliga