Hapësire reklamuese

Çështjet kryesore

ARKIVA

VIDEO/ CITY i pamëshirë në “Etihad” edhe pa HAALAND, fitore me "poker" për të lënë pa EUROPË Liverpoolin

Shkruar nga NEWSPORT
VIDEO/ CITY i pamëshirë në “Etihad” edhe pa HAALAND,

MANCHETSER CITY – LIVERPOOL 4-1 (Alvarez 27', De Bruyne 47', Gundogan 53', Grealish 74'/ Salah 17')

Ndeshje:  Manchester City ka arritur te fitojë sfidën ndaj Liverpool. Një fitore që ka ardhur me shifrta e thella 4-1 ndaj të besuarve të Jurgen Klopp.

“The Reds” do të ishin të parët që do të kalonin në avantazh që në minutën e 17-të, ku Salah do të çonte peshë të tijtë. Avantazhi i miqve do të zgjaste vetëm 10 minuta, pasi Alvares në të 27-tën do të barazonte rezultatin.

Pjesa e parë do të mbyllej 1-1 dhe gjithë spektakli ishte rezervuar për 450minutat e dyta. Në të 46 De Bruyne do të akonte në avanatzh vendasit me një supergol, ndërsa Gundogan në të 53-tën do të çonte shifrat 3-1.

Festivali i golave nuk ndalej dhe Grealish në të 74-të do të “vuloste” këtë përballje, me djemtë e Pep Guardiolës që sigurojnë fitorne e 4-të rresht në kampionët dhe tashmë shkojnë 64 pikë, -5 nga Arsenali.

Ndërkohë nag ana tjetër “the Reds” mbeten në kuotën e 42 pikëve në vendin e 6-të, pozicion që të lë jashtë zonës europiane për sezonin e ri.

Premier League, java e 28-të

Stadiumi: Etihad

Formacionet zyrtare:

City: Ederson, Ake, Dias, Akanji, Stones, Gudogan, Rodri, Grealish, De Bruyne, Mahrez, Alvarez.

Liverpool: Alisson, Robertson, Van Dijk, Konate, Alexander-Arnold, Henderson, Fabinho, Elliott, Diogo Jota, Salah, Gakpo.

Minutë pas minute:

90+3'- Mbyllet takimi ne Etihad. City ben ligjin ne shtepi ndaj Liverpool. "Qytetaret" fitojne 4-1.

74'- Manchester City shenon serish. Grealish gjen kete here rrugen e rrjetes.

53'- City shenon edhe golin e 3-te, kete here Gundogan tund rrjeten e Liverpool.

47'- Shokohen te Liverpool, De Bruyne kalon vendasit ne avantazh.

45+2'- Mbyllet pjesa e pare mes Cityt dhe Liverpool. 2 gola vendosin ne 45 minutat e para.

27'- Alvbarez vendos baraspeshen pas nje aksioni perfekt te djemve te Pep Guardioles.

17'- Salah shenon golin e pare ne "Etihad". Liverpool ne avantazh ndaj Cityt.

1'- Starton sfida n "Etihad".

Poll

Lexo gjithashtu

Superiore - Ndeshjet

Kategoria Superiore

Itali - Serie A

Spanjë - La Liga

Angli - Premier League

Gjermani - Bundesliga