Hapësire reklamuese

Çështjet kryesore

ARKIVA

VIDEO/ Akti i parë ngjyroset zikaltër! Dzeko e Mkhitaryan mposhtin Milanin dhe afrojnë Interin me finalen e madhe

Shkruar nga NEWSPORT
VIDEO/ Akti i parë ngjyroset zikaltër! Dzeko e Mkhitaryan mposhtin

Milan 0-2 Inter (Dzeko 8', Mkhitaryan 11')

Champions League

Gjysmëfinale: Ndeshja e parë

Stadiumi: San Siro

Gjyqtar: Gil Manzano (Spanjë)

Formacionet Zyrtare:

Milan (4-2-3-1): Maignan; Calabria, Kjaer, Tomori, Theo; Krunic, Tonali; Saelemaekers, Bennacer, Diaz; Giroud. Trajner: Olivier Giroud

Inter (3-5-2): Onana; Darmian, Acerbi, Bastoni; Doumfries, Barella, Calhanoglu, Mkhitaryan, Dimarco; Dzeko, Lautaro. Trajner: Simone Inzaghi

Komenti minutë pas minute:

90+4' Përfundon ndeshja. Interi fiton aktin e parë teksa golat e Dzekos dhe Mkhitaryan në 11 minutat e para të sfidës u majftuan zikaltërve për të mposhtur 2-0 Milanin. Një ndeshje e kontrolluar në pjesën më të madhe nga zikaltërit por në pjesën e dytë, ndikuar edhe nga rezultati djemtë e Inzaghit lëshuan terren për të qenë më të sigurtë në prapavijë.

Milani hasi vështirësi të mëdha në depërtimin e mbrojtjes ndërsa iu afrua fare pranë golit në minutën e 63’ me Tonalin që goditi shtyllën. Deri në fund të takimit rezultati nuk ndryshoi dhe Interim err një fitore shumë të rëndësishme që i jep një avantazh superior në ndeshjen e kthimit ku do të jenë edhe pritës.

75' Darmian rrezikon portën e Interit, dinak në rrëmujën e zonës por topi përplaset në turmën e mbrojtjes kuqezi.

68′ Aventurë e Brozovic me një predhë nga distanca e largët, por tentativa e tij shkon drejt e në duart e Maignan.

63' Milani rrit "xhirot", Sandro TONALIN e ndal vetëm shtylla.

53' Maignan bën mrekullinë, i vetëm përballë Dzekos arrin të bllokojë gjuajtjen e boshnjakut.

52' Messias shumë pranë golit por i vetëm në zonë nuk tregohet i saktë me shënjestrën drejt portës.

49′ Milani lëshon shkëndijën e parë të rrezikshme me Brahim Diaz, tentativa e tij shkon ngjitur me shtyllën.

46' Nis pjesa e dytë.

45+4' Mbyllet pjesa e parë. 45 minuta për t’u harruar nga Milani teksa bëjnë gjithçka keq teksa “dorëzohen” që në 11 minutat e para. Dzeko dhe Mkhitaryan shokuan kuqezinjtë më dy golat e tyre teksa djemtë e Inzaghit nuk u mjaftuan vetëm më kaq por kërkuan shpejt edhe të tretin. Calhanoglu goditi shtyllën pak minuta më vonë ndërsa një penallti e akodruar nga gjyqtari në favor të Interit do të korigjohej me VAR që e mbyll me këtë rezultat pjesën e parë.

42' Diaz tenton të depërtojë por është e pamundur përpara mbrojtjes zikaltër.

34' Interi vazhdon me sulmet, Lautaro tenton portën por topi shkon jashtë.

33' Kjaer shkakton penallti ndaj Lautaros por VAR korigjon vendimin e gjyqtarit Manzano.

24′ Sërish rrezikshëm Interi, kësaj here ishte Dzeko që provoi, tentativa e tij shkon jashtë kuadratit.

18′ Zëvendësim i detyruar te Milani, largohet Bennacer i dëmtuar, vendin e tij e merr Messias.

16' Çfarë "predhe" nga Calhanoglu, mesfushori godet nga distanca dhe "thyen" shtyllën e djathtë. Shpëton Milani.

11' Milani ende i shokuar nga goli i parë, Interi shënon të dytin me Mkhitaryan.

8' Zhbllokohet shpejtë sfida. Krosimi i Calhanoglu shfrytëzohet mjaft mirë nga Dzeko që i shpëton mbulimit të mbrojtjes dhe shkund rrjetën e Maignan.

1' Fillon ndeshja në San Siro.

Poll

Lexo gjithashtu

Superiore - Ndeshjet

Kategoria Superiore

Itali - Serie A

Spanjë - La Liga

Angli - Premier League

Gjermani - Bundesliga