Hapësire reklamuese

Çështjet kryesore

ARKIVA

Skandali/ Gjermania akuzon Francën për doping, publikohen fotot kompromentuese

Shkruar nga NEWSPORT

EURO 2016 është në prag të njollosjes nga një lajm shokues. Një gazetar i revistës gjermane “Sport Bild” ka gjetur në dhomat e zhveshjes së Francës pas gjysëmfinales Gjermani-Francë një substancë të palejuar për përdorim në futboll e quajtur “Gurosan”. Gurosan është një stimulues me kafeinë.

Në listën e Agjensisë Botërore të Antidopingut kjo substancë nuk përfshihet si e palejuar, por sipas rregullores këto përpjekje quhen avantazh ndaj kundërshtarit, ndaj dhe e thënë më troç, Franca ka përdorur doping për të mposhtur Gjermaninë. Sqarimet i ka bërë për “Sport Bild” një ekspert i anti-dopingut i quajtur Fritz Sörgel. Sipas tij kafeina rrit performancën e sportistëve dhe kjo nuk mund të quhet si diçka e pranueshme.

[caption id="attachment_16134" align="aligncenter" width="692"]franca Kutia me preparatin e palejuar e gjetur në dhomat e zhveshjes së Francës[/caption]

 

Tags:

EURO 2016

Poll

Lexo gjithashtu

Superiore - Ndeshjet

Kategoria Superiore

Itali - Serie A

Spanjë - La Liga

Angli - Premier League

Gjermani - Bundesliga