Hapësire reklamuese

Çështjet kryesore

RIO 2016

Premio e çmendur për Majlinda Kelmendin, mësohet dhurata nga shteti kosovar

Shkruar nga NEWSPORT
Premio e çmendur për Majlinda Kelmendin, mësohet dhurata nga

Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Shala ka ndarë sot premion e çmendur që shteti i Kosovës u aka atribuar medalistëve Olimpikë në “Rio 2016”. Normalisht, Majlinda Kelmendi dhe trajneri i saj Driton Kuka meritojnë vlerësime të mëdha, ndërsa ministry ka shpërblyer në shenjë mirënjohjeje edhe Nora Gjakovën.

“Ne do të vazhdojmë të punojmë bashkë me ju si deri tani, dhe të ndihmojmë aq sa mundemi dhe të mos ndërhyjmë asnjëherë në punë të organizimit. Ceremonia dhe çmimet që merrni sot janë meritë e juaja dhe asnjë obligimi ynë. Shpresoj dhe besoj qe ky vullnet është shpresa e sportit të Kosovës”.

Përpos medaljeve të mirënjohjeve, Majlida Kelmendi përfitoi 100 mijë euro, ndërsa Driton Kuka 50 mijë euro. Kelmendi solli medaljen e parë të artë në Kosovë, pasi në ndeshjen e 7 gushtit arriti që të triumfojë në Rio de Janeiro kundër italianes Odette Giuffrida në sportin e xhudos.

Tags:

RIO 2016

Poll

Superiore - Ndeshjet

Kategoria Superiore

Itali - Serie A

Spanjë - La Liga

Angli - Premier League

Gjermani - Bundesliga