Hapësire reklamuese

Çështjet kryesore

KOSOVA

Plas në Kosovë/ Ministria kërkon largimin nga detyra të presidentit të Federatës, Agim Ademi

Shkruar nga NEWSPORT
Plas në Kosovë/ Ministria kërkon largimin nga detyra të

Federata e Futbollit Kosovar ka aplikuar prej kohësh në Komisionin për licensimin e federatave sportev në Ministrinë e Kulturës, Arsimit dhe Sporteve në Kosovë. Së fundmi, mësohet se përmes një shkrese zyrtare të dërguar në Komitetin Ekzekutiv të FFK-s, Ministria i ka kërkuar presidentit Agim Ademi të pezullojë veprimtarinë e tij në këtë institucion.

Agim Ademi është në proces gjyqësor dhe se si rezultat i kësaj FFK nuk mund të licencohet, pasi kjo do të binte ndesh me ligjet e Republikës së Kosovës, me statutin e FFK-së dhe me kodin etik të FIFA, të cilin FFK është i obliguar me statut dhe ligje të Kosovës e UEFA-s dhe FIFA-s ta respektojë.

Madje, Komisioni ka kërkuar nga Komiteti Ekzekutiv që të merr vendim për ta pezulluar Agim Ademin nga pozita e kryetarit deri në përfundim të procesit gjyqësor ndaj tij, nëse një gjë të tillë nuk e bën vet Ademi fillimisht.

Poll

Lexo gjithashtu

Superiore - Ndeshjet

Kategoria Superiore

Itali - Serie A

Spanjë - La Liga

Angli - Premier League

Gjermani - Bundesliga