Hapësire reklamuese

Çështjet kryesore

ARKIVA

E BUJSHME/ Redon XHIXHA i bashkohet SUPERLIGËS Europiane

Shkruar nga NEWSPORT
E BUJSHME/ Redon XHIXHA i bashkohet SUPERLIGËS Europiane

Tashmë është fakt, Superliga Europiane do të zhvillohet por datat janë akoma të papërcaktuar pasi fillimisht do të zgjidhen 80 klubet pjesëmarrëse, sipas sistemit që kanë zgjedhur krerët e Ligës. Organizatorët do të përzgjedhin 80 ekipet sipas vlerësimeve nga prestigjozja OPTA. Në këtë mënyrë, 80 ekipet e para në listën e OPTA do të marrin ftesën nga organizatorët, Real Madrid, Juventus dhe Barcelona.

Sipas listës, edhe Qarabag do të jetë pjesë e këtij kompeticioni teksa renditen në vendin e 68-të. Sulmuesi shqiptar Redon Xhixha bëri hapin e madh në karrierë teksa u transferua në janar nga Tirana për në Azerbajxhan dhe tashmë mund të bëhet pjesë edhe e Superligës Europianë që do të zëvëndësojë Champions League.

Kompeticioni nuk ka një datë zyrtare por sezoni 2024-2025 pritet të jetë çelja e epokës së re në futbollin europian.

Poll

Lexo gjithashtu

Superiore - Ndeshjet

Kategoria Superiore

Itali - Serie A

Spanjë - La Liga

Angli - Premier League

Gjermani - Bundesliga