Hapësire reklamuese

Çështjet kryesore

SERIE A

VIDEO/ 3 pikë të arta nga këmbët e Kristjan Asllanit, 'dirigjenti' shqiptar rikthen Interin në krye të Serie A

Shkruar nga NEWSPORT
VIDEO/ 3 pikë të arta nga këmbët e Kristjan Asllanit,

Fiorentina 0-1 Inter (Lautaro 14')

Interi mposhti Fiorentinën minimalisht në “Artemio Franchi” në një ndeshje të vështirë për zikaltërit. Heronjtë e sfidës ishin padyshim golashënuesi Lautaro Martinez dhe asistuesi Kristjan Asllani.

Një ndeshje fantastike e mesfushorit shqiptar që dukej si dirigjent në fushën e lojës. Pasime, bllokime, vertikalizime, hapje loje, siguri dhe konfidencë, talenti shqiptar bëri një performancë për t’u duartrokitur.

Vendasit patën shanset e tyre duke shpërdoruar edhe një penallti në minutën e 72’.

Interi rikthehet në krye të Serie A, 2 pikë më shumë se Juventus, por gjithashtu ka një ndeshje tjetër për të zhvilluar dhe pritet ta thellojë akoma më shumë diferencën.

Formacionet zyrtare:

Fiorentina (4-2-3-1): Terracciano; Faraoni, Martinez Quarta, Ranieri, Parisi; Arthur, Duncan; Ikone, Bonaventura, Nzola; Beltran.

Trajner: V. Italiano

Inter (3-5-2): Sommer; Pavard, De Vrij, Bastoni; Darmian, Frattesi, Asllani, Mkhitaryan, Carlos Augusto; Thuram, Lautaro. Trajner: S. Inzaghi.

Komenti minutë pas minute:

90+5' Përfundon ndeshja.

89' Fiorentina del rrezikshëm në krahun e majtë, tenton krosimin, por bllokohet nga Kristjan Asllani.

72' Sommer i bën të gjitha, grushton sulmuesin, shkakton penallti dhe e pret atë (VIDEO)

69' Panik në zonën e Interit, një devijim i lehtë i mohon golin e barazimit Fiorentinës (VIDEO)

64' Augusto nis Mkhitaryan drejt zonë, armeni shtron topin para portës, i cili merret nga Arnautovic që e dërgon në rrjetë. Aksioni anulohet për offside të Mkhitaryan. (VIDEO)

54' Lautaro Martinez godet brenda zonës, por pa forcë me topin që shkon lehtësisht në duart e portierit.

49’ Asllani bën një krosim perfekt nga këndi drejt zonës, por mbrojtja vendase bllokon topin. (VIDEO)

46′ Nis pjesa e dytë.

45+2' Mbyllet pjesa e parë.

34’ Bonaventura gjuan drejt portës, por Sommer pret shkëlqyeshëm.

31' Marcus Thuram i bien fuqitë, francezi rrëzohet para se të shkonte drejt portës (VIDEO)

14' Asist Asllani dhe gol Lautaro, dyshja shqiptaro-argjentinase sjell festën te Interi (VIDEO)

11' Fiorentina ndëshkon Interin në "Artemio Franchi", por anësori i anullon festën vendasve. (VIDEO)

1' Fillon ndeshja.

Poll

Lexo gjithashtu

Superiore - Ndeshjet

Kategoria Superiore

Itali - Serie A

Spanjë - La Liga

Angli - Premier League

Gjermani - Bundesliga