Hapësire reklamuese

Çështjet kryesore

FEMRAT

VIDEO/ Thyhet hegjemonia e Vllaznisë, Kupa e Shqipërisë ka një fituese të re

Shkruar nga NEWSPORT
VIDEO/ Thyhet hegjemonia e Vllaznisë, Kupa e Shqipërisë ka
Apolonia, vajza

Apolonia është skuadra fituese e Kupës së Shqipërisë për sezonin 2023-2024. Fieraket mposhtën Partizanin në finalen e luajtur në Shtëpinë e Futbollit me rezultatin 1-2.

Të tre golat u shënuan në pjesën e dytë me fieraket që kaluan dy herë në avantazh me Lorna Nyabuto dhe Klea Hamonikaj në minutat 64’ dhe 71’. Partizani ngushtoi diferencat në shtesë me anë të Mikaela Metallës që shënoi nga pika e bardhë, por nuk mjaftoi për të ndryshuar fatin e sfidës.

Apolonia fiton kështu për herë të parë Kupën e Shqipërisë dhe mbyll një cikël dominimi absolut të Vllaznisë që kishte fituar të gjitha edicionet e mëparshme. Shkodranet u eliminuan pasi humbën ndeshjen në tavolinë me Gramshin për shkak se nuk zbritën në fushën e lojës, si pasojë e një problemi me autobusin e skuadrës gjatë rrugës.

Ndeshja:

Poll

Lexo gjithashtu

Superiore - Ndeshjet

Kategoria Superiore

Itali - Serie A

Spanjë - La Liga

Angli - Premier League

Gjermani - Bundesliga