Hapësire reklamuese

Çështjet kryesore

BOTA

Pritja merr fund, UEFA zyrtarizon dy vendet organizatore për Euro 2028 dhe 2032

Shkruar nga NEWSPORT
Pritja merr fund, UEFA zyrtarizon dy vendet organizatore për Euro 2028 dhe
Tashmë pritja ka marrë fund. UEFA ditën e sotme ka zyrtarizuar 4 vendet organizatore për Europianin e 2028 dhe 2032. Ashtu siç pritej ka ndodhur, Italia dhe Turqia do të organizojnë Euro 2032, ndërsa Britania e Madhe dhe Irlanda do të organizojnë Euro 2028. Të dyja federat për organizimin e Euro 2032 kanë ofruar 20 stadiume të përbashkëta për të zhvilluar finalet e këtij kompeticioni, teksa do të zgjidhen vetëm 10-të prej tyre. Në tetor të vitit 2026 do të vendosen se kush do të jenë stadiumet, të cilët gjithashtu do të ndahen me nga 5 për secilin vend. Kujtojmë se të dyja vendet hodhën kandidaturën e tyre edhe për organizimin e Euro 2028, por Federatat hoqën dorë dhe tashmë kanë fituar të drejtën e organizimit të EURO 2032.
Poll

Lexo gjithashtu

Superiore - Ndeshjet

Kategoria Superiore

Itali - Serie A

Spanjë - La Liga

Angli - Premier League

Gjermani - Bundesliga