Hapësire reklamuese

Çështjet kryesore

BOTA

Organizimi i Europianit 2032, UEFA njeh kanditaturat e Italisë dhe Turqisë

Shkruar nga NEWSPORT
Organizimi i Europianit 2032, UEFA njeh kanditaturat e Italisë dhe
Ditën e sotme UEFA ka konfirmuar kandidaturat e Turqisë dhe Italisë për organizimin  e Europinit 2032. Të dyja Federatat e Futbollit kanë bërë punën e tyre në aplikime dhe tashmë ka ardhur edhe konfirmimi nga UEFA. “Aplikimi i përbashkët është pranuar dhe do të vlerësohet dhe do të merret parasysh nga ana e Komitetit Ekzekutiv të UEFA-s”, njofton shtëpia e futbollit evropian. Kujtojmë se si Turqia ashtu edhe Italia kishin aplikuar për të organizuar edhe Euro 2028, port ë dy Federata e doqën dorë, ndërsa tashmë synojnë të marrin “frenat” e Euro 2032. Ndërkohë për Euro 2028 janë vetëm Britania e Madhe dhe Irlanda që kanë paraqitur ofertën më të mirë për organizimin e europianit. Mbetet të shihet se çfarë do të vendoset në Nyon të Zvicrës më 10 tetor.
Poll

Lexo gjithashtu

Superiore - Ndeshjet

Kategoria Superiore

Itali - Serie A

Spanjë - La Liga

Angli - Premier League

Gjermani - Bundesliga