Hapësire reklamuese

Çështjet kryesore

KUPA E SHQIPERISE

Kupa e Shqipërisë/ Kukësi – Egnatia është finalja e madhe e sezonit 2023/2024

Shkruar nga NEWSPORT
Kupa e Shqipërisë/ Kukësi – Egnatia është finalja
Kupa e Shqiperise

Kukësi dhe Egnatia janë dy ekipet finaliste të Kupës së Shqipërisë për sezonin 2023/2024. Të dyja ekipet do të përballen së bashku në finalen e madhe të 14 majit në stadiumin “Air Albania”.

Tirana fitoi sfidën e kthimit ndaj Kukësit me rezultatin 1-0, megjithatë verilindorët ja dolën mbanë të siguronin finalen pas triumfit në takimin e parë 2-0. Kjo do të jetë finalja e pestë në histori për Kukësin që e ka fituar dy herë trofeun e Kupës së Shqipërisë.

Në stadiumin “Loro Boriçi”, Vllaznia fitoi 1-0 ndeshjen e kthimit ndaj Egnatias dhe sfida shkoi në shtesë, pasi rrogozhinasit kishin triumfuar në takimin e parë me të njëjtin rezultat.

Në pjesën e parë të kohës shtesë, Egnatia barazoi rezultatin me Montenegron dhe deri në fund nuk ndryshoi asgjë. Rrogozhinasit siguruan finalen e dytë në histori, pas asaj të sezonin 2022/2023 ku fituan edhe për herë të parë trofeun e Kupës së Shqipërisë.

Finalja e Kupës së Shqipërisë 2023/2024 mes Kukësit dhe Egnatias do të luhet më datën 14 maj, në ora 19:00, në stadiumin “Air Albania”.

Kupa e Shqipërisë/ Kukësi – Egnatia është finalja
 
Kupa e Shqipërisë/ Kukësi – Egnatia është finalja
 

 

Poll

Lexo gjithashtu

Superiore - Ndeshjet

Kategoria Superiore

Itali - Serie A

Spanjë - La Liga

Angli - Premier League

Gjermani - Bundesliga