Hapësire reklamuese

Çështjet kryesore

VENDI

Julian Ahmataj rrëfehet pas derbit: Më mërziti rezultati, objektivi titull nuk diskutohet

Shkruar nga NEWSPORT
Julian Ahmataj rrëfehet pas derbit: Më mërziti rezultati,

Julian Ahmataj ka folur për emisionin “Sport News” pas ndeshjes me Partizanin. Trajneri i bardhebluve ka treguar se është mërzitur nga rezultati 1 me 1, megjithatë në fund e mbyll duke thënë që objektiv mbetet titulli kampion.

Kujtojmë se Tirana mban aktualisht vendin e tretë, me 11 pikë më pak se Egnatia e vendit të parë. Në vazhdim mund të lexoni dhe intervistën e dhënë për News 24.

Një pikë në derbi, çfarë shije ju la?

Më mërziti shumë rezultati, por ajo që në kënaq është loja dhe potenciali që shfaqi skuadra. Kjo gjë duhet të vazhdojë edhe në të ardhmen, pasi gara është shumë e gjatë, do ketë edhe shumë derbi. Këto sfida duhet të na gjejnë në maksimumin tonë.

Pesë derbi pa fitore, sa rëndon kjo te ambienti, te lojtarët?

Kjo ndihet në këmbët e lojtarëve. Ne jemi përpjekur t’ia heqim këtë mendim, por kjo është psikologjike, do të vijë gradualisht, duke pasur formë të mirë lojtarët mposhtin anën psikologjike dhe japin performancë të mirë.

Çfarë nuk shkon për momentin? Nuk është një ekip i ndërtuar nga ju, por besoj e keni krijuar një ide të qartë tashmë. Ku është problemi i Tiranës?

Që nga fillimi, pas verës, Tirana pati një rënie të nivelit të lojës, pavarësisht se mori disa rezultate, por ritmi i ndeshjes ishte gjithmonë në ulje. Kjo besoj, në këto momente, kemi pasur një rritje të nivelit, kjo të jep garanci për të ardhmen, kjo është pikënisja, duhet të mbajmë ritëm të lartë dhe formë të mirë

Në letër, problemi kryesor duket mbrojtja, 21 gola të pësuar, vetëm Kukësi ka bërë më keq. Çfarë do të thotë kjo statistikë?

Është një problem pasi në futbollin modern duhet të mbrohet më të gjithë lojtarët. Tirana afroi shumë lojtarë me emër, por më shumë mendoi për sulmin, duhet të mendosh edhe për mbrojtjen, pasi është një komponent shumë i rëndësishëm në futboll. Një skuadër që pëson shumë gola bie psikologjikisht, rëndohet situata, shkon deri në situata jo të këndshme, ndaj duhet impenjimi i të gjithëve

Ju përmendët sulmin, por Tirana në verë bëri investime edhe në mbrojtje, duke afruar lojtarë me emër si Doka, Hoxhallari, Mici…

Është e vërtetë, ne kemi potencial, lojtarët që janë afruar kanë kualitet, e kemi shprehur këtë, që kemi një skuadër me kualitet, por duhet angazhim dhe sakrificë në çdo ndeshje. Një ndeshje mund të zgjidhet me një episod, ose e kundërta, për sekonda mund të prishet një ndeshje, një rezultat pozitiv. Kjo duhet të na vejë përpara përgjegjësisë për të dhënë më të mirën të gjithë bashkë.

Çfarë i duhet Tiranës për të dalë nga ky moment jo pozitiv?

Në futboll është shumë e thjeshtë. Nuk ka asnjë ilaç tjetër përveç stërvitjes, punës. Stërvitje e fortë, përqendrim, angazhim maksimal, sakrificë, duke bëra të gjitha këto, vijnë dhe rezultatet pozitive.

A ka ndikuar në klub ndryshimet në staf? Largimi i Shehit, më pas Osmani…

Ndryshimet gjithmonë japin oshilacione deri sa të stabilizohet situata. Në futboll nuk duhet të shohësh pas, duhet para nga e ardhmja. Objektivi është e ardhmja, çfarë ka kaluar ka kaluar, nuk kthehet më, por duhet të kuptojmë se çfarë kemi bërë gabim për ta përmirësuar.

Sa e vështirë ka qenë për ju personalisht këtë periudhë, pranove një bast në një moment delikat…

Është e vërtetë, sepse unë isha i stabilizuar te Akademia, duke qenë krye trajner. Kishim rezultate të mira, një grup shumë të mirë, por ndryshimi i stafeve na solli një lloj oshilacioni edhe tek Akademia edhe këtu. Por gradualisht gjërat po stabilizohen.

Çfarë mendon presidenti Halili, çfarë kërkon nga ju Ahmataj?

Te Tirana nuk ka asnjë pikëpyetje në raport me pritshmërinë që ka ndaj stafit, apo skuadrës. Gjithmonë kërkohet titulli kampion, nuk ka asnjë alternativë tjetër, por kjo nuk na vendos në presion, jemi mësuar me këtë, kështu ka qenë gjithnjë te Tirana, u bëmë vite këtu.

A është janari, një mundësi për të ndryshuar fatet e këtij sezoni? A do të ndërhyni në mëkato, ku ka nevojë Tirana të ndërhyjë?

Ne i kemi lojtarët, duhet të japim maksimumin çdo javë, pra kjo është që ne duhet të bëjmë. Pastaj, çdo skuadër ka nevojë për përmirësim, për lojtarë të shëndetshëm, por duhet të jemi shumë të kujdesshëm në këtë pjesë, për të afruar lojtarë. Në dalje nuk besoj se kemi lojtarë për të larguar, për të hequr, e kemi grupin, por mund ta përforcojmë me ndonjë lojtar, kjo besoj do të na bëjë më të fortë. Ku ka nevojë? Të gjithë skuadrat kërkojnë sulmues, sidomos në Ballkan, në vendet e vogla, pasi është e pamundur që sulmuesit e mirë t’i mbajnë. Në këtë aspekt, mund të na largohet ndonjë sulmues i mirë, për të cilin kanë ardhur oferta të mira, kjo mund të na detyrojë të futemi në merkato për të gjetur një sulmues tjetër.

Mos është Hasani ky sulmues, flitet prej kohësh që mund të largohet?

Janë të gjithë lojtarët e sulmit që po kapin një formë të mirë. Besoj se për të gjitha ata ka oferta, oferta që mund t’i interesojnë klubit, por kjo duhet parë pasi ne nuk dëshirojmë të cenojmë strukturën e skuadrës pasi mund të na shfaqen probleme në të ardhmen.

Njëmbëdhjetë pikë larg kreut, ka vend për t’u shqetësuar?

Nëse kjo garë do të ishte si dikur besoj do të ishte shqetësuese, por jo e pamundur. Me këtë format, diferenca sigurisht është e madhe, por nuk është e pamundur, ulet koeficienti i vështirësisë pasi në fund do të kemi përballje direkte. Ne do të mundohemi ta kapim kreun edhe gjatë rrugës, por e rëndësishme është që të kapim formën më të mirë në fund.

A mbetet titulli objektiv? Ka ndryshuar diçka?

Është e padiskutueshme, në çdo moment. Tirana e ka në ADN këtë, edhe nëse luan me akademinë, sërish do të kërkohet titulli. Kjo shihet edhe te tifozët, te arma jonë kryesore, te ata që na japim një motivim ekstra. Shihni tifozët, janë shumë të ndjeshëm për këtë, edhe ata kërkojnë gjithnjë fitoren, është gjenetike e këtij klubi.

Poll

Lexo gjithashtu

Superiore - Ndeshjet

Kategoria Superiore

Itali - Serie A

Spanjë - La Liga

Angli - Premier League

Gjermani - Bundesliga