Hapësire reklamuese

Çështjet kryesore

BOTA

Futbolli spanjoll në zi, ndërron jetë ish trajneri i Real Madrid

Shkruar nga NEWSPORT
Futbolli spanjoll në zi, ndërron jetë ish trajneri i Real Madrid

Arsenio Iglesias, një nga legjendat më të mëdha në nivelin e trajnerëve, ka ndërruar jetë në moshën 92-vjeçare.

Si trajner, ai ishte krijuesi i SuperDepor-it, detyrë që Jabo Irureta e arriti kulmin me fitimin e Ligës 1999-2000. Titulli i parë SuperDepor u fitua me Arsenion në stol.

“Zorro (o Bruxo) de Arteixo" mitiku, është historia e Deportivos, në të cilën ai gjithashtu luajti dhe u stërvit në gjithsej katër faza (1971-73, 1982-85, 1988-91, 1992-1995). Iglesias drejtoi Real Madridin në fund të karrierës së tij (në 1996). Gjithçka në karrierën e tij u arrit nga trajneri i ndjerë galician bazuar në punën, përulësinë, mençurinë popullore.

Poll

Lexo gjithashtu

Superiore - Ndeshjet

Kategoria Superiore

Itali - Serie A

Spanjë - La Liga

Angli - Premier League

Gjermani - Bundesliga