Hapësire reklamuese

Çështjet kryesore

EURO 2024

VIDEO/ Fitore cinike, një autogol shpëton Francën favorite përballë Austrisë

Shkruar nga NEWSPORT
VIDEO/ Fitore cinike, një autogol shpëton Francën favorite
Kylian Mbappe, France

Austria 0-1 Franca
(Wober Ag 38')

Euro 2024: Grupet
Grupi D: Ndeshja I
Stadiumi: Dusseldorf Arena

Franca ia del të marrë një fitore në ndeshjen e saj të parë në Euro 2024. Gjelat mposhtën Austrinë me rezultatin minimal falë një autogoli të Wober në pjesën e parë.

Ndeshje e dominuar nga djemtë e Deschamps, por austriakët ishin kompakt në mbrojtje duke mos lënë shumë hapsira depërtimi. Kylian Mbappe provoi rast pas rasti, por veç atij autogoli ku ishte indikatori kryesor pati edhe një shans të artë vetëm për vetëm me portierin, por e dërgoi topin jashtë.

Në fund, 3 pikët e para për Francën që të rradhës e ka me rivalin direkt, Hollandën më 21 qershor. Të dy kanë nga 3 pikë secila dhe duelojnë për kryesimin e Grupit D.

Formacionet zyrtare:
Austria: Pentz; Posch, Danso, Weber, Mwene; Seiwald, Grillitsch; Laimer, Sabitzer, Baumgartner; Gregoritsch. Trajner: R. Ragnik
Franca (4-2-3-1): Maignan; Kounde, Saliba, Upamecano, Theo Hernandez; Kante, Rabiot; Dembele, Griezmann, Mbappe; Thuram. Trajner: D. Deschamps

GOLI:

 

Poll

Lexo gjithashtu

Superiore - Ndeshjet

Kategoria Superiore

Itali - Serie A

Spanjë - La Liga

Angli - Premier League

Gjermani - Bundesliga