Hapësire reklamuese

Çështjet kryesore

BOTA

"Besojmë te kualifikimi, Interi do jetë agresiv", Inzaghi: Porto e ka mirë me italianet, kanë mposhtur Milanin dhe Juventusin

Shkruar nga NEWSPORT
"Besojmë te kualifikimi, Interi do jetë agresiv", Inzaghi:

Në prag të ndeshjes së raundit të 1/16-ave në Champions League përballë Portos në San Siro, trajneri i Interit, Simone Inzaghi foli në konferncën për shtyp.

Si do të luajë skuadra nesër?

Ne e dimë se sa e rëndësishme është kjo fazë e 16-të, ne kemi pasur ndeshje të tilla në karrierën tonë, po mendoj për dy ndeshjet kundër Liverpoolit vitin e kaluar ose këtë vit kundër Barcelonës dhe Bayern Munich. Nesër do të na duhet luajmë me kokë dhe në këtë nivel do të duhet ta përdorim në momente të ndryshme dhe të dalim nga disa momente si ekip.

Ndeshja vendoset në Milano apo në të kthimit?

Janë 180 minuta, ne luajmë raundin e parë në shtëpi dhe duam të luajmë një ndeshje vrapimi, agresioni, vendosmërie, duke e ditur që kemi një kundërshtar me vlera të jashtëzakonshme që ka bërë shumë mirë kundër ekipeve italiane në vitet e fundit. Më kujtohet Milan, Juve, Roma, Lazio: shpresojmë të ndryshojmë trendin, po përpiqemi të përgatitemi në mënyrën më të mirë të mundshme.

Çfarë ju kanë mësuar në dy vitet e fundit në këtë raund?

Janë ndeshje ndërkombëtare, 1/16 është ndryshe nga ndeshja e grupeve. Këtu ka një vajtje-ardhje, do të duhet ta përballojmë në mënyrën më të mirë të mundshme. I dimë vështirësitë objektive që do të gjejmë, kundërshtari është mësuar të luajë këto ndeshje. Dy vite më parë arriti të mposht Chelsean që më pas fitoi trofeun. Tani vjen nga dhjetë fitore radhazi, është një kundërshtar i vlefshëm, por do të gjejë një Inter që është mirë dhe i shëndetshëm.

Në përballjet e mëdha të viteve të fundit, vetëm me Barcelonën ka pasur rezultat pozitiv. Çfarë kuptuat nga këto përvoja?

Të mos harrojmë se kjo skuadër nuk kishte arritur në 1/16 e Ligës së Kampionëve për njëmbëdhjetë vjet. Vitin e kaluar me Liverpool ishte një sfidë e vështirë dhe ka keqardhje të madhe për ndeshjen e parë. Disa ndeshje të bëjnë të rritesh në të gjitha aspektet. Nesër kemi besim të madh por edhe respekt të madh ndaj kundërshtarit.

A do të ishte arritja në çerekfinale një pikë e parë në këtë periudhë dyvjeçare?

Nuk kam pse të marr pikë, shpresoj gjithmonë në rritjen e ekipit. Këtë raund e përballojmë me shumë besim. Në letër Barcelona dhe Bayern Munich ishin skuadra që të gjithë donin t'i shmangnin. Po shohim se çfarë po bën Barça në La Liga dhe ne e dimë se kush është Bayern. Tani jemi këtu, e donim me të gjitha forcat tona, do të përpiqemi të luajmë këtë raund me shanset tona.

Pas një viti e gjysmë me Interin, çfarë i kërkoni ekipit si një kërcim në cilësi?

Përmirësimi i vazhdueshëm është një punë që vazhdon me kalimin e kohës dhe ne gjithmonë përpiqemi të përmirësojmë veten në baza ditore, djemtë më kanë dhënë gjithmonë disponueshmëri të madhe. Ne kemi qenë bashkë për 18 muaj, kemi pasur shumë kënaqësi, por shoh shumë ambicie nga të gjithë lojtarët.

Lukaku dhe Brozovic?

Ata po bëjnë shumë mirë, fizikisht janë duke u rikuperuar. Brozovic tani ai po përmirëson kohën e tij të lojës. Ai bëri mirë me Udinese, Lukaku ka punuar më gjatë dhe po përmirësohet. Për sa i përket të dyve, nesër do të përpiqemi të bëjmë zgjedhjet më të mira për Interin. Kushdo që nuk fillon titullar do të jetë i dobishëm gjatë ndeshjes, në ndeshje si këto minutat e fundit janë vendimtare dhe të lirohen hapësirat.

Poll

Lexo gjithashtu

Superiore - Ndeshjet

Kategoria Superiore

Itali - Serie A

Spanjë - La Liga

Angli - Premier League

Gjermani - Bundesliga