Hapësire reklamuese

Çështjet kryesore

BOTA

ZYRTARE/ Caktohet organizimi i Botërorit 2030, për herë të parë në histori do të luhet në 3 kontinente

Shkruar nga NEWSPORT
ZYRTARE/ Caktohet organizimi i Botërorit 2030, për herë të

Kupa e Botës 2030 do të luhet në 3 kontinente për herë të parë në historinë e saj. Me një deklaratë zyrtare, FIFA ia ka caktuar organizimin e turneut Spanjës, Portugalisë dhe Marokut, kandidatura e përbashkët e të cilëve ishte e vetmja.

Megjithatë, duke pasur parasysh përvjetorin e veçantë, 100-vjetorin e Kupës së parë të Botës, Këshilli i FIFA-s vendosi njëzëri të organizojë një ceremoni unike festimi në Montevideo, kryeqyteti i Uruguait, ku u mbajt edicioni inaugurues. Tre shtete të Amerikës së Jugut: saktësisht Uruguai, por edhe Argjentina dhe Paraguai do të presin nga një ndeshje.

Presidenti i FIFA-s, Gianni Infantino , tha: "Në një botë të ndarë, FIFA dhe futbolli po bëhen bashkë," tha presidenti i FIFA-s, Gianni Infantino. "Këshilli i FIFA-s, i cili përfaqëson të gjithë botën e futbollit, vendosi njëzëri të festojë në mënyrën më të përshtatshme. mënyrë njëqindvjetori i Kupës së Botës FIFA, edicioni i parë i të cilit u luajt në Uruguaj në vitin 1930. Prandaj, një festë do të zhvillohet në Amerikën e Jugut dhe tre vende të Amerikës së Jugut - Uruguai, Argjentina dhe Paraguaj - do të organizojnë nga një ndeshje secila nga Kupa e Botës FIFA 2030. E para nga këto tre ndeshje do të luhet padyshim në stadiumin ku filloi gjithçka, në Estádio Centenário legjendar në Montevideo, pikërisht për të festuar edicionin e njëqindvjetorit të Kupës së Botës FIFA.

“Këshilli i FIFA-s gjithashtu ra dakord unanimisht që oferta e vetme për të pritur Kupën e Botës 2030 do të jetë oferta e përbashkët e Marokut, Portugalisë dhe Spanjës”, shtoi presidenti i FIFA-s. "Dy kontinente - Afrika dhe Evropa - të bashkuar jo vetëm në një festë të futbollit, por edhe në sigurimin e një kohezion unik social dhe kulturor. Çfarë mesazhi i madh i paqes, tolerancës dhe përfshirjes.

“Në vitin 2030, ne do të kemi një gjurmë unike globale, tre kontinente – Afrika, Evropa dhe Amerika e Jugut – gjashtë vende – Argjentina, Maroku, Paraguaj, Portugalia, Spanja dhe Uruguai – do të mirëpresin dhe bashkojnë botën duke festuar së bashku lojën e bukur. njëqindvjetorin dhe Kupën e Botës FIFA”, përfundoi presidenti i FIFA-s.

Poll

Lexo gjithashtu

Superiore - Ndeshjet

Kategoria Superiore

Itali - Serie A

Spanjë - La Liga

Angli - Premier League

Gjermani - Bundesliga